Bijlage N. Doordat niet zoo spoedig een nieuw paard gekocht kon worden, moest door een huurpaard in den dienst worden voorzien. De opbrengst van stalmest was belangrijk hooger; doordat er meer vraag naar was, behoefde niet zooveel van deze mest door de compost verwerkt te worden. Voor hooi is dit jaar meer uitgegeven dan het vorige jaar, aangezien de hooiprijzen in het voorjaar door de slechte oogst van 1909, nog zeer hoog waren. Verwacht wordt, door het ingebruik hebben van een tweede weide, in de behoefte aan hooi gedurende het geheele jaar te kunnen voorzien, zoodat voortaan de schommelingen der hooiprijzen niet meer zoo zwaar gevoeld zullen worden. Dit zal toch alleen dan het geval zijn, indien door zeer slechte zomers niet vol doende hooi van de beide weiden gewonnen zou wor den en dus van leveranciers zou moeten worden bij- gekocht. Er is dit jaar door de paarden gewerkt: voor het ophalen van asch en vuil den veegdienst de veegmachine het sproeien putscheppen ophalen van slachtafval verrichten van werk voor particulieren tonnenstelsel of ruim 8 uur per dag per paard. 5405 uur. 763 293 475 3148 539 18945 uur. Bijlage N. Verzameling van faeealiën. a. Wisseltonnenstelsel. De in 1909 als proef aangebrachte betere deksel sluiting, is in dit jaar voor alle deksels ingevoerd en is daardoor eene verbetering bereikt, die het mogelijk maakt, de tonnen gedurende het vervoer gesloten te houden. Geen tonnen behoefden dit jaar gerepareerd te worden, niettegenstaande de eerst aangeschafte partij (1906) nu reeds 5 jaar oud is. De tonnen worden steeds met zorg schoongewasschen en gedesinfecteerd. De verwisseling der tonnen heeft nog weer minder tijd gevorderd, dan het vorige jaar, wat kan worden toegeschreven aan de meerdere routine van de werk lieden, de indeeling der wijken en de vlugge behande ling in de tonnenwasscherij. Toch moeten de tonnen dragers wel eens een keer wachten op den volgenden wagen. Dit zou nog weer verbeterd kunnen worden, door aanschaffing van meerdere tonnen, waardoor de wagens, door een grooteren voorraad schoone tonnen op de mestplaats, niet behoefden te wachten. Er worden gemiddeld per dag, in den voormiddag van 61/.)—12 uur, 700 tonnen verwisseld door 6 dragers en 4 voerlieden. Twee voerlieden rijden met den wagen heen en weder en twee voerlieden zijn elk met drie dragers voortdurend met verwisselen bezig. Zijn alle tonnen van een wagen verwisseld, dan gaat de voerman daarmede naar de mestplaats, de andere voerman is intusschen gearriveerd en gaan de drie dragers bij dezen over om het verwisselen voort te 6 867 7455 7

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1910 | | pagina 194