Bijlage M. 12 IX. Sulfaatfabriek. Door het herhaaldelijk voorkomen van kleine lekjes in den voorwarmer een gevolg van de inwerking der afgassen kon in het laatst van het jaar niet zoo gere geld gewerkt worden, vandaar de groote voorraad ammoniakwater op 31 Dec. Een nieuwe voorwanne werd besteld. In het geheel werd geproduceerd 48715 KG. zwavelzure ammoniak. De centrifuge blijft uitstekend voldoen. Teneinde tegemoet te komen aan de klachten over den stank, die door de sulfaatfabriek verspreid wordt, werden verschillende proeven genomen om de afgassen te verbranden. Door de gassen door een kolom gloe iende cokes te leiden kon de stank wel worden ver minderd, doch niet geheel worden weggenomen. Boven dien kostte deze wijze van werken te veel cokes. Daarna werd beproefd de afgassen te leiden in de ovens. Aanvankelijk gaf dit goede resultaten. De gassen wer den onder de rooster in den generator gebracht en geheel verbrand, zoodat de stank verdwenen was. Na eenigen tijd in gebruik geweest te zijn raakte de lei ding, die 50 M. lang was verstopt en bleek deze vol kristallen, hoofdzakelijk ammoniumcarbonaat. Er had dus verlies van ammoniak plaats. Uit ingewonnen informaties bleek, dat het zeer lastig is de laatste sporen ammoniak te binden, en moet dus naar een andere methode gezocht worden. Er worden plannen over wogen om de afgassen geheel aftekoelen zoodat alle waterdamp condenseert. Daarin lost dan de nog aan wezige ammoniak op, die met het uit de gassen Bijlage M. 13 gecondenseerde water weer naar de put worden terug gevoerd. De dan volkomen droge gassen laten zich daarna makkelijker verbranden. Deze wijze van werken wordt thans reeds op enkele fabrieken gevolgd, doch de liooge prijs heeft ons nog weerhouden over te gaan tot aanschaffing van een dergelijk toestel. X. Waterleiding. Het opgepompte rivierwater blijft uitstekend voldoen. XI. Buizenleiding. Uitbreiding had dit jaar niet plaats. Enkele lekken werden gevonden en hersteld. XII. Gasmeters. Op 31 December 1910 waren binnen de Gemeente in gebruik 2341 gewone meters met 17244 meterlichten. 1230 muntmeters 3690 Te zamen 3571 meters 20934 Het aantal gewone meters vermeerderde met 66 stuks, tellende 428 meterlichten of percentsgewijze 2.90 en 2.54 0/0. Voor de muntmeters bedroeg de vermeerdering 79 stuks, tellende 237 meterlichten of 2,54''/o. In Warnsveld waren in gebruik: 63 gewone meters met 363 meterlichten. 8 muntmeters 24 Te zamen 71 meters 387

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1910 | | pagina 171