Bijlage F a. 12 worden, doch ook voornamelijk aan de leerlingen, voor wie in vele gevallen het langdurige zitten in de banken een slechten invloed heeft op de lichamelijke gesteldheid. Ten slotte wensch ik een woord van dank te brengen aan de hoofden der scholen en het onderwijzend per soneel voor de vele hulp, die ik steeds van hen mocht ondervinden, en voor hunne waardeering van het schoolartsen-instituut. Zutphen, Maart 1911. De Schoolarts E. C. C. VAN LENNEP. Bijlage Fb. VERSLAG van den Schoolarts der openbare scholen A, D, E, G en H over het jaar 1910. School A. Door mij werden de 17 nieuwe leerlingen aan een onderzoek onderworpen. Hiervan bleken er tien te lijden aan min of meer slecht gezicht. Andere kwalen vermocht ik niet te ontdekken. Zes dezer kinderen werd aangeraden zich onder ge neeskundige behandeling te stellen. Later bleken 5 zich onder die behandeling gesteld te hebben. Bij de overige leerlingen werd, voor zoover zulks noodig was, een heronderzoek ingesteld. Hierbij bleek, dat van deze 15 kinderen, 10 waren behandeld en verbeterd. De toestand van het gebouw laat m. i. nogal wat te wenschen over, met name zijn de privaten slecht en ontvangen sommige lokalen onvoldoende licht. Zooals mij ter oore kwam gebruiken de meisjes dikwijls de boeken harer voorgangsters, iets wat zeker geen aanbeveling verdient. School D. Nieuw onderzocht werden door mij 91 leerlingen. Hiervan bleken 11 te lijden aan slecht gezicht, 4 aan slecht gehoor, 11 aan adenoide vegetaties en hypertro- phische tonsillen, 2 aan tuberculosis pulmonum, 3 aan

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1910 | | pagina 145