Bijlage E. 10 Zij bestaat vooral hierin, dat de jeugd liefde en eerbied leert voor de natuur en door het herhaaldelijk aan schouwen van de gewassen en hunne verschillende ontwikkelings-toestanden meer opmerkzaamheid zal toonen voor wat er buiten valt waar te nemen. Waar deze eerste schooltuin zulke voortreffelijke diensten bewijst, wordt hier de hoop uitgesproken, dat spoedig aan elke school in deze gemeente een dergelijke tuin verbonden zal zijn. VIII. De schoolvergaderingen. Aan alle scholen werden 3 vergaderingen gehouden. IX. De Verordeningen. De verordening, regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel, werd gewijzigd voor zooverre betreft de jaarwedden der onderwijzeressen, uitsluitend belast met het onderwijs in de nuttige handwerken. Voorts werd art. 6 der verordening op de school artsen aangevuld met de bepaling, dat een hernieuwd onderzoek der kinderen moet plaats hebben in het derde en laatste schooljaar. Ten slotte werd de verordening, regelende de samen stelling en inrichting onzer commissie gewijzigd, waarbij o.m. aan de verordening werd toegevoegd een artikel, luidende: Aan de Commissie zijn als leden toegevoegd de schoolartsen, wier werkzaamheden zich uitsluitend bepalen tot het geneeskundig en hygiënisch toezicht op de scholen en het uitbrengen van advies daaromtrent. Zij ontvangen eene oproeping tot alle vergaderingen der Commissie, doch zijn niet tot Voorzitter of Secre- Bijlage E. 11 taris benoembaar. Zij hebben in de vergadering eene adviseerende stem. X. tiet onderwijs. De inrichting, gang en resultaten van het onderwijs aan de verschillende scholen laten in de gegeven om standigheden niet te wenschen over. De verkorting van lessen aan school BjC van 1 uur op 45 minuten, voldoet goed. De onderwijzeressen, die met hare klassen zijn overgegaan, zijn met dien maatregel zeer ingenomen (zie vorig verslag). De 3 laagste klassen van school D zijn te sterk bevolkt. Onder verwijzing naar het daarover op bladz. 9 van het vorig verslag voorkomende, dringt de com missie aan op het doen verstrekken van schoolpantoffels van gemeentewege. Onder verwijzing naar de mededeeling op bladz. 9/10 van het vorig verslag, moeten wij tot ons leedwezen berichten, dat het aantal leerlingen der Herhalingsschool in school E is gedaald van 17 op 12, waar tegenover met vreugde kan geconstateerd worden, dat dat der Herhalingsschool in school F is gestegen van 7 op 18 en dat der Herhalingsschool in school H van 50 op 54. Zooals reeds hiervoor is medegedeeld, is het per soneel aan laatstgenoemde school uitgebreid met een onderwijzeres. Deze uitbreiding was noodig, omdat het onderwijs in handwerken, wil het eenigszins goede resultaten afwerpen, niet door ééne onderwijzeres aan klassen van 24 of 30 leerlingen gegeven kan worden. Nu is het mogelijk geworden die klassen gesplitst les te geven in dat vak, dus aan 12 of 15 leerlingen,

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1910 | | pagina 134