Bijlage B. 22 Het water uit deze pomp is chemisch en bacteriologisch onderzocht, omdat de omgeving alles behalve geschikt leek voor het betrekken van zuiver drinkwater. Op grond van de plaats gehad hebbende onderzoekin gen is echter vastgesteld, dat het water vrij constant van samenstelling is en het geheel geschikt voor drinkwater moet worden gequalificeerd. Het onderzoek van het water uit de pompen in het per ceel, waar febris typhoïdëa geheerscht heeft, wees uit, dat deze pompen water leverden, dat niet geschikt was voor drinkwater. HOOFDSTUK X. Levens- en genotmiddelen. Gebruiksartikelen. Door den inspecteur van de Volksgezondheid is verzocht te letten op vervalsching van alcohol-houdende dranken met Methyl-alcohol. Aangezien gehoord werd, dat van andere zijde een on derzoek werd ingesteld naar vervalschingen hier ter stede, is verzocht, van de uitkomsten mededeeling te mogen ontvangen. Hiertegen bestonden evenwel bezwaren, wellicht echter dat aan den Hoofdinspecteur deze mededeelingen kunnen worden verschaft. Door den Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid is verzocht eenige monsters margarine te onderzoeken. Teneinde op de hoogte te komen van den aard en den Bijlage B. 23 omvang van de vervalsching van levensmiddelen hier ter stede besloot de commissie dit onderzoek uit te breiden en ook andere voedingsmiddelen te onderzoeken. Wel wordt beweerd, dat een dergelijk onderzoek geheel over bodig is, omdat uit de ondervinding elders opgedaan vol doende blijkt, dat vervalsching plaats heeft en dat, waar zulks elders geschiedt, er geen enkele reden bestaat, waar om dit ook niet te Zutphen het geval zou zijn, maar toch achtte de commissie een onderzoek van belang, eenerzijds, om bij gebleken vervalschingen met te meer aandrang op het tot stand komen eener verordening te kunnen aan dringen, anderzijds, om reeds vóór het bestaan eener ver ordening eenige controle uit te oefenen. Op de begrooting voor 1911 is dan ook een post uit getrokken, ten einde het voorgenomen onderzoek te kun nen doen geschieden. Reeds in het afgeloopen jaar zijn enkele onderzoekingen verricht. Dank zij de welwillende medewerking van den Provin cialen zuivelconsulent, den heer Van der Burg, die zijne door ons zeer gewaardeerde diensten geheel belangeloos heeft aangeboden, zijn onderzocht 20 monsters boter, 10 monsters margarine, 27 monsters melk, terwijl door een lid der commissie zijn onderzocht 14 monsters suiker en 15 monsters azijn. Boter en Margarine. Het onderzoek der boter heeft zich bepaald tot de vocht- analyse en de bepaling van het Reichert-Meissl-Wollny cijfer.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1910 | | pagina 101