130 De huurprijs der hooilanden was voor zeer goede gronden ruim 1/3, die voor de overige gronden 1/4 hooger. De opbrengst der naweiden was ongeveer de helft hooger dan in het vorige jaar. De toestand der bouwlanden was goed; de opbrengst van enkele gewassen was hooger, z.a. rogge en haver: 50 H.L. per H.A. De opbrengst der koolsoorten was ruimer; de ver koopprijzen waren echter laag. De haver was minder van qualiteit; het stroo langer en het gewas minder beladen met zaad. De verbouw de haversoorten zijn: gewone voerhaver, witte Tros-en Probsteijer, en de verbouwde roggesoorten: de Zeeuw- sche- en Petkuserroggevooral de laatste soort gaf op de zandgronden de beste uitkomsten. De mangelwortels, als hoofdgewas verbouwd, waren middelmatig. Door het droge voorjaarsweder was het gewas ongelijk opgekomen; het wordt hoofdzakelijk voor eigen vee verbouwd. De koolrapen en zomerknollen waren zeer goed. De le snede der Roode Klaver, Lucerne, Incarnaat- en Bastaard was middelmatig, de 2e en 3e snede zeer goed. De qualiteit, alsmede de opbrengst der erwten was dooreengenomen goed, de prijzen waren hooger. De stamboonen waren middelmatig, er werden hooge prijzen besteed; de Augurken en Komkommers waren slecht. De vruchten z.a. bessen, frambozen, aardbeien, abri kozen en perziken waren middelmatig, appels en pe ren goed, pruimen zeer goed. 131 Er werden geen Paardenmarkten gehouden; de ge zondheidstoestand der paarden was gunstig. Het getal gefokte veulens bedroeg twaalf. De toestand van het rundvee was eveneens goed; ziekten kwamen niet voor, de handel was gedurende het geheele jaar levendig. Rasverbetering wordt toege past. Schapenhandel komt in deze gemeente niet noemens waard voor. De prijzen der varkens waren hoog. De bestaande soorten worden gekruist met het Yorkshire en het Westphaalsche landvarken. De verzending heeft hoofdzakelijk plaats naar En geland, België, Duitschland en naar het binnenland. De handel in pluimgedierte en eieren was levendig; de eieren worden hoofdzakelijk verkocht aan particu lieren, poeliers en vreemde opkoopers. De handel in honig was gering, de bijen worden hoofdzakelijk voor liefhebberij gehouden. De opbrengst aan was en honig was weinig vanwege het natte weder gedurende den zomer. Koop- en huurwaarde van landerijen. De koopwaarde van bouwland bedroeg in deze Gemeente 3350,voor kleigrond en f 2500,pér H.A. voor zandgrond; van weiland f 3200,— voor kleigrond en f 2200,per H.A. voor zandgrond. De huur bedroeg:

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1909 | | pagina 67