Bijlage N. 16 is dan in 1005, wat met het oog op de verbeteringen, die zijn ingevoerd, zeer gering mag heeten. In 1905 toch, zag men gedurende den ganschen dag, ja soms tot elf uur 's avonds, den vuilnisman op straat, terwijl ook steeds vuilnisbakken langs den weg stonden. Het vuilophalen is thans, de Hoven uitge zonderd, geheel teruggebracht tot den voormiddag. In 1905 vond men steeds bijeengevoegde hoopen straatvuil, die door het lange liggen meestal weder uit- elkaar werden gereden of verstoven. Thans is dit geheel veranderd, daar het bijeenge voegde vuil onmiddelijk wordt opgenomen in handige veegkarretjes. Het putscheppen, dat in 1905 nog in aangenomen werk werd verricht en waardoor veel gegronde klach ten ontstonden, geschiedt nu zeer regelmatig en wordt met zorg verricht. Het sneeuwruimen, waaraan tot in 1905 niet veel gedaan werd, vorderde in de volgende jaren alleen reeds, door uitgebreider maatregelen, eenige honderde guldens meer. Verder kunnen vele ingezetenen zich nog wel her- rinneren hoe gedurende den geheelen dag de oude open tonnenwagens hunne geuren door de stad ver spreidden en zeer tot ongerief van velen soms langen tijd op de straat bleven staan om te worden verwis seld of wanneer de werklieden een uurtje gingen schaften. Tegenwoordig geschiedt het verwisselen der tonnen netjes en vlug in gesloten wagens, bijna zonder stank verspreiding en duurt in geen geval langer dan tot Bijlage N. 17 1 uur in den middag, meestal is het om 12 uur afge- loopen. In de Hoven en de Marsch alleen wordt nog in den namiddag verwisseld. Het ledigen van beerputten heeft een groote verbe- ring ondergaan, door het aanschaffen van de pneu matische inrichting. Ook het materiaal op zichzelf kan thans vrij door iedereen genaderd worden, terwijl dit vroeger door de slordige en ruwe behandeling van de huurvoerlieden, waardoor de wagens dikwijls zeer vervuild waren, ondoenlijk was. Zoo zijn er dus zeer vele onderdeden van dezen dienst, die ten gerieve van de ingezetenen verbeterd zijn, doch die niet verkregen konden wordendan tegen eenige geldelijke opoffering.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1909 | | pagina 194