Bijlage N. 8 open terreinen enz.) is trouwens op zichzelf reeds zeer moeilijk door den vorm dier gooten. Meestal van 5 tot zelfs 15 c.M. dieper dan de straat, zijn zulke gooten niet met den gewonen straatbezem te rei nigen, waardoor tijd verloren gaat en de gooten ook veel spoediger weer vuil zijn, daar allerhande onrein heden en modder zich gemakkelijk in de hoeken vast zetten. In den veegdienst zelf kwam geen verandering. Straten met druk verkeer, zooals Havenstraat, Nieuwsfad enz. worden voortdurend machinaal geveegd. De veeg- machine heeft daartoe 279 uur dienst gedaan, waarbij 142 M\ wegvuil van de straat verwijderd werd. Tech is het dikwijls moeilijk sommige straatgedeelten goed schoon te houden, wat hoofdzakelijk aan den toestand van het wegdek moet worden toegeschreven. Keistraten b. v. waarin vele oneffenheden zijn, zooals o. a. een ged. Deventerweg, een ged. Nieuwstad, e. a. blijven na de minste regenbui te lang nat, doordat i;i de putjes plassen blijven staan; het gevolg daarvan is, dat het voegzand te week blijft en door den druk, uitgeoefend door de wagens, boven de keien geperst wordt, waardoor zich een vettige laag over desteenen verspreid. Ook absorbeeren sommige steensoorten veel water, waardoor hetzelfde gebrek ontstaat. Bazaltslag wegen, zooals de singels, zijn gedurende de wintermaanden voortdurend onbegaanbaar, terwijl reinigen niet helpt. Wil men door wegnemen van de sliklaag verbetering brengen, dan zou dit zeer dikwijls moeten geschieden, wat zeker den weg niet ten goede zou komen, daar er dan heel wat dekmateriaal wegge- Bijlage N. 9 nomen zou worde.i. Toch zou ook dit nog onvol doende zijn, want deze wegen bestaan op 't oogenblik eigenlijk slechts uit een massa, die in verhouding tot de vochtigheid ook zachter wordt en dus bij regenachtig weder steeds dezelfde kwaal blijft vertoonen, al wordt de bovenste slibberlaag telkens weggenomen. Meer afdoende is het aanleggen van wegen van geteerde bazalt, zooals dit op de Coehoornsingel voor een gedeelte is aangebracht en uitstekend voldoet. Sproeien. Er werd dit jaar alleen met den sproeiwagen ge sproeid. De sproeiton kon niet meer gebruikt worden. Er werd versproeid in Januari 111 MJ April 180 Mei 735.5 juni 874.5 Juli 190 Augustus 414.5 September 42 October 20 November 3 2570.5 Dit was in 1906, 1907 en 1908 resp. 1374.5; 2495; en 2019 M». Graswieden. Met de noodige omzichtigheid wordt nog steeds met goed succes gebruik gemaakt van grasdoodend vocht, voor het wegmaken van onkruid in straten en V V J)

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1909 | | pagina 190