Bijlage I. 6 plan. De orde in de klassen laat niets te wenschen over, de lessen worden met lust en ijver door de leerlingen gevolgd. Verslag over de Industrieschool voor meisjes in 1909. Nadat de afdeeling voor meubelmaken van de Kunst nijverheid-, vak- en teekenschool op 1 November 1909 uit het gebouw was vertrokken, bleef de afdeeling voor meisjes daar gevestigd, onder den naam van In dustrieschool voor meisjes. Aan deze school wordt les gegeven in: a. costuumnaaien, tweejarige cursus; de leerlingen ont vangen tevens les in: nederlandsche taal, lezen, rekenen, meetkunde, geschiedenis en teekenen; b. vrouwelijke handwerken, driejarige cursusna het einde van het tweede leerjaar is er gelegenheid tot het volgen van de klasse tot opleiding voor het examen nuttige handwerken. De leerlingen van dezen cursus ontvangen tevens les in teekenen; c. verder bestaat er gelegenheid in het volgen van een teekencursus en d. van een cursus in comstuunmaaien voor dames (duurt een half. jaar.) Personeel: Mejuffrouw O. van DOORN, directrice en leerares vak- teekenen. C. E. Kemp F, leerares in het costuumnaaien. A. MEIJERINK, assistente in dit vak. Bijlage I. 7 Mejuffrouw C. E. BAERENTS, leerares vrouwelijke hand werken. W. H. Leemhorst assistente. De heeren: JOH. L. VLEMINO, leeraar in handteekenen. F. P. TlEMSTRA, leeraar in de vakken lager onderwijs. Het onderwijs van den 2 jarigen costuumcursus kwam in hoofdzaak overeen met het onderwijs aan denzelfden cursus aan de Kunstn.-, Vak- en Teeken school. Het teekenonderwijs onderging echter een groote verandering; er wordt niet langer uitsluitend naar costumes geteekend, maar een deel van den tijd wordt besteed aan styleeren, ontwerpen enz., zoodat de leerlingen later in staat zijn hun eigen ontwerpen op japonnen, kragen enz., toe te passen. De heer TlEMSTRA, die zijn lessen uitsluitend met de leerlingen van dezen cursus op 8 November begon, besteedde zijn tijd met onderzoek hoe ver de leerlingen gevorderd waren. Daar de ontwikkeling dezer leer lingen zeer uiteen liep, werd besloten, een eerste en een tweede klasse te vormen, niet overeenkomende met de gewone klasseverdeeling. In de laagste klasse zullen voortaan rekenen, nederlandsche taal, geschiedenis en lezen, in de hoogste klasse nederlandsche taal, ge schiedenis en meetkunde onderwezen worden. Het onderwijs aan den driejarigen cursus voor vrou welijke handwerken bleef in hoofdzaak onveranderd. De damescursus begon op 3 November. In November werd aan het onderwijs deelgenomen door: 54 leerlingen, waarvan er 5 vertrokken, zoodat op 31 December 49 overbleven als 17 in den cos-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1909 | | pagina 150