Bijlage I. 4 onder de nieuwe directrice Mejuffrouw O. VAN DOORN, in September 1909 als zoodanig benoemd, op den in geslagen weg, ook een goede toekomst tegemoet. Aan liet onderwijs dezer school is ook uitbreiding gegeven door de toevoeging van lessen in lager onderwijs door den heer F. P. TlEMSTRA, leeraaraan de Ambachtsschool. Eindelijk zij nog vermeld, dat volgens de nieuwe reglementen het bestuur der scholen wordt gevormd door het bestuur der Geldersche Vereeniging voor Kunstnijverheid en een lid van den Raad der Gemeente Zutphen, daartoe door dat College aan te wijzen. De Raad benoemde daartoe den heer J. GROENEVELD, die op 25 Januari 1910 het eerst zitting nam. In 1909 hebben 4 jongens de school met een ge tuigschrift verlaten, en zijn zij allen kunnen geplaatst worden bij patroons in Zutphen, Apeldoorn en Haarlem; van de vorige leerlingen komen steeds de beste be richten. Het aantal leden der Vereeniging bedraagt thans 187 leden in Zutphen en 57 leden buiten de stad. Verslag over de Ambachtsschool in 1909. Het personeel der school is als volgt samengesteld J. KRUIJS VOORBEROE, directeur, leeraar in de projectie leer. J- Baron, onderdirecteur, leeraar in het meubelmaken, boetseeren en vakteekenen. R. RENSEN, leeraar in het schilderen, vak- en hand- teekenen. Bijlage I. 5 F. HARTSUIKER, leeraar in het timmeren en vakteekenen. J. LUTOENDORFF, leeraar in het smeden en vak teekenen. F. P. TlEMSTRA, leeraar in het rekenen, de meet kunde en Nederlandsche taal. W. CROESE, concierge. Op 4 November 1909 zijn de lessen begonnen met 48 leerlingen, en wel met 13 meubelmakers, 3 schil ders, 15 timmerlieden en 17 smeden; eenige dagen daarna werden nog 1 leerling-schilder en 2 leerlingen- smid aangenomen. Twee leerlingen-smid en 1 leerling timmerman waren reeds op een Ambachtsschool ge weest, zoodat hun zwaarder werk kon worden opge dragen dan aan de andere leerlingen. De leerlingen in het meubelmaken konden in 3 leerjaren gesplitst blijven, deze zijn verdeeld als volgt: in het le leerjaar 2, 2e leerjaar 6, en 3e leerjaar 5. Op 31 December waren dus 51 leerlingen aanwezig en naar den leeftijd: 16 van 1214 jaar, 22 van 14 16 jaar en 13 van 16—18 jaar; waarvan 9 uit omliggende gemeenten, als 3 uit Brummen, 1 uit Warnsveld, 1 uit Gorssel, 1 uit Vorden, 2 uit Lochem en 1 uit Laren. De ouders of voogden kunnen naar den werkkring waarin zij geplaatst zijn als volgt worden verdeeld. Indien de moeder weduwe is of beide ouders zijn overleden, is het beroep, dat door den vader werd uitgeoefend, aangenomen: ambachtslieden 28, winke liers of kooplieden 5, ambtenaren of onderwijzers 10, landbouwers of arbeiders 6, schippers 1, zonder beroep 1. Het onderwijs wordt gegeven volgens een door den Minister van Binnenlandsche Zaken goedgekeurd leer-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1909 | | pagina 149