Bijlage Yb. 2 door middel van het daarvoor bestemde formulier in kennis gesteld, met gevonden ziekelijke afwijkingen dier kinderen. Het betrekkelijk kleine aantal dezer kennisgevingen is voor een groot deel hieraan toe te schrijven, dat, daar op de meeste scholen het onderzoek nog niet is voleindigd, ik liever met kennisgeven wachtte, tot de betreffende kinderen geheel onderzocht zijn, om niet genoodzaakt te zijn voor één kind meerdere kennis gevingen te moeten afgeven. Tot nu toe zijn voorzoover is na te gaan door 81 ouders of voogden ten gevolge van de bovengenoemde kennisgeving, de kinderen onder geneeskundige be handeling gesteld. De overigen zullen nu een tweede aanschrijving ontvangen om hen op het wenschelijke van zulk een behandeling te wijzen. Bij raadgevingen, die ik mondeling tot de ouders richtte, onthield ik mij steeds zorgvuldig van het geven van advies over de te volgen behandeling. Bij 277 kinderen, dus ongeveer bij 43.5 °/o werd door mij verminderde gezichtsscherpte van één of beide oogen waargenomen, tengevolge van verschil lende oorzaken. Menig kind werd op mijn advies, met het oog op zijn gezichtsvermogen een andere zitplaats door den onderwijzer aangewezen, en reeds nu zijn een tamelijk aantal brillen voorgeschreven. Duidelijke hardhoorigheid werd bij 44 kinderen waar genomen (dus ongeveer bij 9.5 46 Kinderen leden aan adenoide vegetaties en ver- groote amandelen. De toestand van het gebit is bij de meeste leerlingen Bijlage Yb. 3 alles behalve rooskleurig, van de 263 kinderen wier tanden ik inspecteerde, leden 122 in meer of mindere mate aan caries der tanden. Aan favus lijdende, vond ik tot nu toe slechs één kind, daarentegen kwam de hoofdluis vrij veelvuldig voor. Bij 14 °/0 der onder zochte leerlingen zetelde deze parasiet, waarbij inaan- merking moet genomen worden, dat op de scholen A en D dit euvel niet werd waargenomen. Veel is hierin reeds verbeterd na de waarschuwing, aan de ouders gezonden. Bij 7 kinderen heb ik een beginnende tuberculosis pulmonum kunnen ontdekken (een kind bevond zich zelfs reeds in een vrij vergevorderd stadium, zoodat ik het van de school heb doen verwijderen). Bij 8 kinderen werd een duidelijke ruggegraats-ver- kromming opgemerkt, terwijl 36 kinderen leden aan scrophulose. Vier van de 263 onderzochte kinderen waren dui delijk achterlijk, één zelfs nagenoeg idioot. 68 kinderen waren lijdende aan andere ziekten; een groot deel hiervan leed aan algemeene lichaamszwakte, chronische en acute bronchitis, enz. Aan het eind van dit verslag wil ik enkele alge meene opmerkingen toevoegen. In de eerste plaats wensch ik hier een oprecht woord van dank te brengen aan alle Hoofden der scholen en het onderwijzend personeel, die mij steeds bij alles zooveel mogelijk hebben bijgestaan en al het hunne hebben gedaan en nog steeds doen, om mijn arbeid te vergemakkelijken en te veraangenamen. Bij het korte tijdsverloop, waarover het schoolartsen-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1909 | | pagina 141