Bijlage E. 8 in 5 afdeelingen, zijnde één afdeeling voor elk der 4 hoogste klassen, die daarin onder leiding van den klasse-onderwijzer werkten, en één algemeene afdeeling voor de geheele school, in hoofdzaak bestemd voor het kweeken van voedingsgewassen. Het tuinieren geeft den kinderen veel genot, leert hun liefde voor boom en bloem, en werkt ontwikkelend, terwijl de tuin vele hulpmiddelen voor aanschouwelijk onderwijs verschaft. VIII. De schoolvergaderingen. Aan de scholen A, D, E, F, G, I, werden 3, aan school B/C 4 en aan school H 5 vergaderingen ge houden. IX. De verordeningen. Behalve de hierbovengenoemde verordening, kwam nog tot stand eene nieuwe verordening, regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel. X. Het onderwijs. De inrichting, gang en resultaten van het onderwijs aan de verschillende scholen laten in de gegeven om standigheden niet te wenschen over. Aan school B\C trad met 1 September een nieuw leerplan in werking. Daarbij zijn o. m. de lessen van 1 uur ten deele ver kort tot 45 minuten. Aan deze school gaan de on derwijzeressen sedert het vorige jaar met hare klasse mede. De resultaten daarvan zullen mettertijd blijken. De wensch, geuit in het vorig verslag, dat de zomer- vacantie aan school D op denzelfden voet geregeld Bijlage E. 9 worde als die aan de scholen A en B/C, wordt hier herhaald. In de Commissie kwam de vraag ter sprake of het wellicht, terwille van de schoolorde gewenscht ware, dat, zooals elders geschiedt, den kinderen werd be volen hunne klompen bij het binnentreden der klasse in de gang achter te laten. Daarbij werd de meening geuit, dat een dergelijke maatregel niet zou mogen worden doorgevoerd, zonder dat de kinderen, ter plaatse waar ze zich van hunne klompen zouden moeten ontdoen, schoolpantoffels zouden kunnen aan trekken. Voor het Herhalingsonderwijs is voor den aanvang van den cursus 1909, 10 veel propaganda gemaakt. Nadat door het Gemeentebestuur in de plaatselijkebladen deelnemers waren opgeroepen en door die bladen een opwekking tot deelneming was geplaatst, is door de afd. Zutphen van de Vereeniging „Volksonderwijs" aan de ouders van kinderen, die in de termen vielen het herhalingsonderwijs te volgen, een circulaire ge richt, houdende voorlichting omtrent dat onderwijs, hetgeen de Commissie hier dankbaar herdenkt. Het is te betreuren, dat dit alles, alsmede de moeite die de hoofden der Herhalingsschool E en F zich hebben gegeven, voor die scholen zoo weinig vrucht heeft opgeleverd. Te meer is het slechte bezoek te bejammeren, omdat op de Herhalingsschool E bij het onderwijs rekening wordt gehouden met de vakken, die de leerlingen later als hun ambacht zullen kiezen en het onderwijs op de Herhalingsschool F voor een

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1909 | | pagina 131