Bijlage B. 34 teerde gevallen 1 was voorgekomen bij een schoolgaand kind van 8 jaar, 1 bij een kind van 12 jaren en de overige bij kinderen beneden 5 jaar. Resumeerende komt het ons voor dat de stand van het vraagstuk der Heine-Medin'sche ziekte op het oogenblik het best kan worden samengevat als volgt: 1. Zij is eene acute infectieziekte, waarbij op een min of meer stormachtige algemeene infectie de locali- satie volgt in het centrale zenuwstelsel. 2. Zij vertoont in de laatste jaren de neiging zich voor te doen in epidemiën. 3. Een ziekteoorzaak is op dit oogenblik niet bekend. 4. De besmettelijkheid is niet voldoende aangetoond, evenmin staat vast hoe men zich de uitbreiding der ziekte tot eene epidemie moet voorstellen. 5. Zij tast in hoofdzaak kinderen aan beneden den schoolgaanden leeftijd. 6. De sterfte van deze ziekte is ongunstiger dan men aanvankelijk vermoedde, de restitutie der verlammin gen daarentegen gunstiger. Het wil ons voorkomen dat: a. waar op het oogenblik in sterke mate allerwege de aandacht op deze ziekte is gevestigd, ook en vooral van het geneeskundig Staatstoezicht ten onzent; b. waar nog veel aan onze kennis over het karakter dezer ziekte ontbreekt; c. waar de centrale gezondheidsraad van meening is deze ziekte vooralsnog niet te beschouwen als eene besmettelijke d. waar de Raad der gemeente Leiden eene beslissing in dezen laatsten zin heeft genomen; Bijlage B. 35 e. waar tal van andere acute infectieziekten gedurende langer- of korter tijd van het jaar eveneens, soms bij wijze van epidemiën voorkomen (influenza, pneu monie enz.) zonder dat zij daarom tot de besmet telijke ziekten worden gerekend het gemeentebestuur dezer stad eveneens het best zal doen door voorloopig eene afwachtende houding aan te nemen, om, van nader licht over deze ziekte verspreid (hetzij langs den weg der klinische ervaring, hetzij langs den weg van het bacteriologische onderzoek) hare houding in de toe komst te doen afhangen. Wat den naam der ziekte betreft komt ons de naam besmettelijke kinderverlamming nog prematuur voor, aange zien de besmettelijkheid nog niet is aangetoond. Het best ware de ziekte te noemen kinderverlamming met bijvoeging tusschen haakjes van de namen (Heine-Medin.)

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1909 | | pagina 107