"O Bijlage B. 20 kan niet alleen oorzaak zijn van verschillende ziekten bij het vee, doch door het gebruik van zulk water kunnen kiemen in de melk gebracht worden, die voor den mensch schadelijk zijn. Ten einde de waterhygiëne ten plattenlande te bevor deren en ziekten van het vee op te sporen en te voor komen, is ter voorlichting van de veehouders aan de Rijksseruminrichting de gelegenheid opengesteld gratis onderzoekingen te laten doen van water, hetwelk voor drinkwater van vee bestemd is; indien noodig worden van wege de Rijksseruminrichting plaatselijke onderzoekingen ingesteld, op de betrokken erven inlichtingen verstrekt en aanwijzigingen gedaan, waarop overeenkomstig de gesteld heid van den bodem in goed drinkwater kan worden voorzien. Aan Burgemeester en Wethouders is in overweging ge geven deze circulaire ter kennis te brengen van alhier be staande landbouwers-vereenigingen, als: de afdeeling Zut- Phen Warnsveld van de GelderschOverijsselsche Maat schappij van Landbouw; de Landbouwers-vereeniging; Zutphensch landbouwers veefonds „De Onderlinge Hulp"; Onderling Zutphensch Geitenfonds. Door den Inspecteur der Volksgezondheid, Dr. G. Romijn, zijn aan de Commissie gezonden afdrukken omtrent drink- wateronderzoek en biologisch wateronderzoek. Door de bewoners van woningen aan den Warnsveld- schen weg is geklaagd over slecht drinkwater. Nadat het water uit de pomp, die dit drinkwater leverde, door den heer Behrens onderzocht en ongeschikt bevonden Bijlage B. 21 was, is getracht den eigenaar te bewegen voor goed drink water te zorgen. De eigenaar deed geen toezegging van medewerking, waarop aan Burgemeester en Wethouders het scheikundig wateronderzoek is overgelegd, er op is gewezen dat deze woningen niet voorzien zijn van goed drinkwater, zulks in strijd is met art. 17 der verordening, houdende voorschriften als bedoeld bij art. 1 der Woning wet, en verzocht is de noodige maatregelen te willen nemen. De eigenaar heeft daarop eene nieuwe pomp laten slaan. Ook dit water is na herhaald onderzoek ondeug delijk bevondenwaarvan wederom aan Burgemeester en Wethouders is kennis gegeven. Op verzoek van den eigenaar is toen een kraan van de waterleiding aangebracht als tijdelijke maatregel, om later alle woningen bij de waterleiding aan te sluiten. Het laat zich echter aanziendat de eigenaar ook thans nog zal trachten zich van de zaak af te maken, zoodat ingrijpen van de Commissie nog zal blijken noodig te zijn. In eenige woningen in de Polsbroek is op aansporen van de Commissie de waterleiding aangebracht, terwijl een eigenaar van eenige andere woningen aldaar toegezegd heeft de waterleiding te doen aanleggen. HOOFDSTUK X. Levens- en genotmiddelen. Gebruiksartikelen. De in 1903 door Burgemeester en Wethouders toege zegde verordening op den verkoop van levens- en genot-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1908 | | pagina 97