~-9 Bijlage B. 8 is een onderzoek ingesteld en gebleken, dat op de tweede Douwesplaats de kelders van de woningen 104, 106, 108, 110, 112 en 114 gebruikt worden als verzamelplaats van allerlei afval en vuilnisdat er van de siraat ingeworpen en geveegd wordt. Vlak boven deze verzamelingen, slechts door een dunnen vloer gescheiden, wordt gewoond en ge huisd. De afvoer van huis- en hemelwater op deze Dou wesplaats geschiedt door een open goot, die zeer ongelijk ligt, waardoor geen behoorlijke afwatering kan geschieden. Burg. en Weth. op dezen toestand en op het gering aantal privaten op de eerste en tweede Douwesplaats gewezen, hebben den eigenaar aangeschreven de noodige verbeterin gen aan te brengen, waaraan door den eigenaar thans ge deeltelijk is gevolg gegeven. Een klacht omtrent een mestverzameling in de Molen beekstraat is aan de politie overgebrachtde mestverzame ling is opgeruimd. Een klacht over stank van een mestvaalt in de Groen- steeg is onderzocht. Er is aldaar een groote mestvaalt, waarover dagelijks de mest uit een koeienstal wordt uitge spreid, terwijl telkens de mest van de mestvaalt naar het land wordt gebracht. Het uitmesten van de stal en het vervoer naar het land veroorzaken stank. Het is te betreuren, dat aan de hand van de bestaande verordening aan dezen toestand niets kan verbeterd worden. Klachten over eene mestverzameling aan de Polsbroek en over eene mestverzameling aan den Buitensingel zijn aan het einde van het jaar nog in onderzoek. Bijlage B. 9 C. Verontreiniging van de lucht (stank van fabrieken, enz.) Bij den gemeentelijken reinigingsdienst zijn in het afge- Ioopen jaar alle nog ingebruik zijnde houten tonnen door tonnen van ijzer vervangen. Klachten over lekkende tonnen komen thans niet meer voor. Het reinigen der ijzeren tonnen geschiedt in twee groote bakken. Wanneer de tonnen geledigd zijn, worden ze in den eersten bak gespoeld en geborsteld, waarna ze in den tweeden bak met verdunde creoline nogmaals gespoeld worden. Afdoende is deze reiniging niet. Klachten over stinkende tonnen komen nog voor. Het ledigen der beerputten geschiedt thans door een motor-luchtpomp met pneumatische ketels. Dat heeft zonder noemenswaardigen hinder over dag plaats en is zeer zeker eene groote verbetering te noemen. De afval der slachterijen wordt nog steeds op dezelfde wijze verzameld. Overstorting uit de verzamelton in een wagen geschiedt op straat, hetgeen veel stank verspreidt. Hoewel het verzamelen en vervoer in den morgen plaats heeft, ware het te wenschen, dat hierin spoedig afdoende verbetering worde aangebracht. D. Begraafplaatsen. Hieromtrent zijn geen mededeelingen te doen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1908 | | pagina 91