126 worden gekruist met Yorkshire. De verzending heeft plaats naar Engeland, België en Duitschland. De handel in pluimgedierte en eieren was gedurende het geheele jaar levendig. Bijenteelt komt in deze gemeente weinig voor; het houden van bijen geschiedt voor liefhebberij. Koop- en huurwaarde van landerijen. De koopwaarde van bouwland bedroeg in deze Gemeente 3250,— voor kleigrond en f 2400,— per H.A. voor zandgrond; van weiland 3200,— voor kleigrond en 2200,— per H.A. voor zandgrond. De huur bedroeg: f 150,— 220,— voor bouwland (klei.) 125,- 175,- (zand.) 60,— 140,— weiland (klei.) 60,- 100,- (zand.) Maatschappijen en genootschappen ter bevordering van den Landbouw. 1. Eene afdeeling Zutphen—Warnsveld van de Oeldersch-Overijsselsche Maatschappij van Landbouw met 211 leden. De afdeeling werd opgericht den 25 April 1904 en begon met 84 leden. Voorzitter is de heer S. A. K. Baron van Nagell te Warnsveld en Secretaris de heer H. D. Zelders te Zutphen. In 1908 werden gehouden 5 algemeene vergaderin gen, welke druk bezocht werden. 127 Subsidie werd verleend aan de Zutphensche geiten- vereeniging tot aankoop van een Zwitserschen bok, terwijl de stoot werd gegeven aan de oprichting van een Stierenvereeniging, welke met een flink renteloos voorschot werd gesteund. Van wege de afdeeling werd te Warnsveld een landbouwwintercursus gehouden. De fin. toestand van de afdeeling is, dank zij het batig saldo der Tentoonstelling in 1905, zeer gunstig. 2. Eene landbouwersvereeniging „Zutphensche Boerenbondmet 68 leden. De heer J. Memelink is Voorz. en de heer J. C. Weijers, Secretaris. De afdeeling Zutphenvan de Nederl. Mij van Tuinbouw en Plantkunde. Zij telt 38 leden. Het Bestuur bestaat uit de hh.R. Wigman, Voor zitter, D. A. Bos, Onder-Voorzitter, K. M. Houtaar, Secretaris, H. J. Westendorp, Penningmeester en J. M. Nengerman. De tuinbouwcursus, ten vorigen jare aangevangen, werd wederom met subsidie van het Rijk voortgezet Deze cursus, loopende van October tot April, ving aan met 14 leerlingen. Het onderwijs werd gegeven in een der lokalen van de H. B. School door de hh.W. F. A. "Grimme te Apeldoorn, M. J. Pieper te Wage- ningen en H. J. Schreurs te Roosendaal bij Velp. De lessen werden geregeld bijgewoond door een der leden van het Bestuur of een der leden van de daartoe benoemde Commissie van Toezicht. Zij wor den gehouden gedurende drie avonden per week.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1908 | | pagina 65