42 Een nieuwe drinkkolk werd gegraven aan de sloot, die de scheiding met Stakebrand vormt. Het geheel werd daarna bemest met kunstmest, bezaaid met goede klaver en graszoden, geëgd en gewalst. De opbrengst aan gras en naweide was ongeveer 100,per H.A. Deze weide maakt nu een geheel uit met de reeds vroeger in orde ge maakte rijswaard. Te zamen zijn zij circa 6 Hectaren groot en zullen in den regel als uiterwaard gehooid kunnen worden. De kosten van afgraven, ophoogen, bemesten en bezaaien hebben te zamen bedragen ruim 500 gulden. Voortdurend werd er op gelet de lage weilanden eene behoorlijke afwatering te verschaffen. De in het vorige jaar genoemde lage weilanden op den Overmarsch hielden zich goed, de uitkomsten waren uitstekend, zoodat verwacht kan worden, dat genoemde weiden in het vervolg hoogere pachten zullen opbrengen. Dit jaar werd gezorgd voor de afwatering en be- greppeling van een gedeelte van de Hooge Sprabanen, het Voorsterland, Klaverweide en van een gedeelte van den Klepperman en het Schapenland, alsmede van blok No. 49 op den Marsch tusschen den Spoorweg en den Deventerweg en van den 2den kloot van de Elshorsten. Nog werd de hoofdafwateringsloot door de Uiter waarden uitgediept en afgeboord en werden de scheidingsloten opgegraven, terwijl de uitgegraven grond over het weiland werd verspreid. De afwatering van de lage Uiterwaarden werd daardoor veel verbeterd. 43 De specie, verkregen door het uitbaggeren en op diepte maken van het kanaal naar de Gasfabriek, de Noorder- en Vischpoorthaven, hoofdzakelijk uit modder bestaandewerd op de Lage Waard gespotenom daarmede lage gedeelten langs het lijn pad en in de weide liggende aan te hoogen. Wegens de vroeg ingevallen vorst kon dit echter niet worden afgewerkt. Opmetingen werden gedaan 1° voor afgraving van een gedeelte van het voormalige Hoornwerk langs de weide Helbergen en aanvulling van het zoogenaamde warme watertje en 2° voor afgraving van een gedeelte van den bedekten weg langs de Varkensweide tot ophooging van de stortplaats aan den Warnsveldschen weg, met welke werken echter wegens ingevallen vorst dit jaar nog niet kon worden begonnen. Met het uitdiepen van de Polbeek tusschen Oost en Noordveensche bruggen, waarvoor vergunning was verkregen van de verschillende aangrenzende eigenaren, werd wegens den lagen waterstand in den herfst nog begonnen; hierdoor zal in de toekomst de afwatering van de ingeloste koppelen aanzienlijk worden verbeterd. Door den Melkweg naar de Ossenwaarden op den Overmarschen bij de Beugelwaard op den Atarsch werden nieuwe ijzeren kokers gelegd tot betere afwa tering van de lage landen. Evenals het vorige jaar had het eggen met de ster- egge van enkele hooiweiden en ook van de weide het Helbergenhet slag voor 't Hekken en op den Marsch goede resultaten. Op verschillende plaatsen, zooals langs de Hooge Waard op den Overmarschlangs liet voetpad naar

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1908 | | pagina 23