40 langs liet terrein hunner Zeepfabriek bij de Noorder haven ter grootte van 50 M2. verkocht. Aan de firma Gast en Co. werd eene oppervlakte grond, groot ongeveer 32 M2., gelegen naast school G, aan de Berkel, voor vijf jaren verhuurd als brand- stoffenbergplaats. De toestand der Gemeentelanderijen over 1908 was over het aigemeen gunstig. De waterstand in den IJssel, die in de laatste dagen van de maand Mei en de eerste dagen van de maand Juni vrij hoog was, bereikte enkele dagen zelfs eene hoogte van meer dan twee meter boven middelbaren rivierstand, weshalve om de Uiterwaarden voor over strooming te behoeden, het lijn pad over de geheele lengte opgedamd moest worden, waaraan eenige dagen dag en nacht is gewerkt. Eveneens werden over de weide het Kerkhof op de Marsch dammen gelegd. De inspanning en moeite besteed om bovengenoemde weiden voor overstrooming te behoeden, werden be loond door de meerdere opbrengst van het hooigras. De kosten alleen voor het opwerpen der dammen be droegen 466,48i, terwijl gedurende 32 dagen de locomobile dienst moest doen om het kwelwater uit te pompen. De lage weilanden langs den Ouden IJssel en Voorstondensche beek, alsmede enkele lage stukken van de Marschweide, de Beugelwaard, de Pagemate, en een gedeelte van Helbergen, liepen voor een deel onder water, hetgeen nog al aanmerkelijke schade te weeg bracht. 41 De opbrengst der grasverpachtingen van het water- vrije gras waren hooger dan in het vorige jaar. De ondergeloopen stukken brachten minder op. Het vee kon niet tegenstaande het koude voorjaar op tijd naar de weide worden gebracht, en had ge durende het geheele jaar voldoende voedsel en drink water, alleen in den herfst waren wegens den lagen waterstand eenige kolken op de hooge Marschweiden bijna geheel uitgedroogd. Niettegenstaande de koude en natte dagen en de nachtvorsten in de maanden Maart en April den groei van de jonge groenten en de vruchten belemmerden en ook de vele regendagen in de maanden Juli en Augustus den hooi- en korenoogst eenigszins vertraag den kon toch het zaaien en planten op tijd geschie den over het geheel gaf alles een goeden oogst en ook de prijzen waren dit jaar over het algemeen hoog, zoodat het afgeloopen jaar gunstig was voor de bouwlanden. Wegens het uit de pacht komen van vier weiden op Helbergen, werden de twee hoogst gelegene te zamen 4.25 H.A. in perceelen verdeeld en als bouw land verpacht; de opbrengst als weiland bedroeg ruim 60 gulden per H.A., terwijl het nu als bouwland ver pacht ruim 100 gulden per H.A. opbrengt. In de twee noordelijkste perceelenwaardoor een hooge rug liep, de oude mundatie kade, werd deze afgegraven; de afkomende grond werd gebezigd tot het dempen van twee andere drinkkolken en tot het ophoogen van lage gedeelten, waardoor de weiden eene geleidelijk naar de rivier afdragende ligging verkregen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1908 | | pagina 22