353 Bijlage N. 10 (Naar het 16de-eeuwsche afschrift.) (Naar Van Slichtenhorst.) deecken end capittell in der tiit ten heiligen thaelden als sy kommen tot residenten 2) off dat sy selver, die sy ons end onsen erven end naecomelingen in der tiit nomi- nierden, ten mynsten weren meyster in den soevenn kunsten 3), ofte baccalaureus ind bedden oir for- malia bis an den grade magistratus voll ind al gehoert 4). Ind were dan die selven, die zy in der tiit nominierden, niet vorder graduert dan totten graden in den soeven vryen kunsten als voors steet, sail ons stadt voors van der cautie ende gelove nemen 5), eer Zweren. 2) Als zij te Zutphen komen wonen. 2) De zeven vrije kunsten waren grammatica (spraakleer), dialectica (logica), rlietorica (spreken en voor dragen), musica (toonkunst), arithme- tica (rekenkunst), geometria (meet kunst) en astronomia (sterrenkunde). i) De beteekenis van liet woord formalia in dit verband is mij niet bekend. Zeer waarschijnlijk heeft men met het slot van dezen zin willen uit drukken, dat studenten, aan wie eene prebende werd geschonken, al de examens tot aan den graad van ma gister moesten hebben afgelegd. s) Borgstelling nemen en zich ver zekeren. Deken ind Capittel inder tijt den Heyligen to halden, als sie komen to residentien, oft dat die selven, die sie ons, onsen erven, ind nakomelingen inder tijt nomi nerende, ten niijnsten wesen meysters in den VII. vryen konsten of Baccalarij, ind bedden oir for malia bis aen den'gradum magistratus voll ind all gehoirt, ind weeren dat die selve die sie inder tijt nomineerden niet vorder graduwijrt dan totter Oradus in den soeven vryen konsten als vursz steet, sal onse Stadt vurgemelt voirder cautie ind geloove nemen, eer Bijlage N. 11 (Naar het 16,e-eeu\vsche afschrift.) sy die nominieren, dat sy voirtan in studiis ind leringen solden be- herden ind bynnen den neeslen viiff jairen Oft saicke weer, dat sy aver berch 2) studierden, off bynnen zess jaeren off sy an de syde des geberchs studierden, nae den nominanten doctoer off licentiaet wesen sullen in den voorg. rechten enn toegelaten vann ernstigen examen, als voors steet, ind niet eer conien noch toegelaten werden ter residentiendan wolden sy een jaer of twee, naedat sy promoviert weren, staen toe Romen off Pariis. Online toe practizeren, solden sy moegen doen by alsoe, dat sy na den tween jaeren, dat sie pracfi- ziert bedden, onnners ter residentien commen end stedelick op oir provanden voortaen sitten ind resi- dieren sullen, by verluys oere pravanden. Deze zin is niet volledig, zeer waarschijnlijk ontbreekt er promo- veeren of een dergelijk werkwoord aan. 2) Over de Alpen, dus: in Italië. (Naar Van Slichtenhorst.) sie die nomineren, dat sie voirtaen in studiis ind Ieerlingh sullen be kerden ind bijnnen den neesten vijf jaeren of idt saecke were dat sie over berch studierten, of bijnnen ses jaeren of sie aen dese zijde des berchs studierden, nae der nominatien Doctoir of Licentiaet wesen sullen in den vursz rechten, en toegelaten van ernstigen examen als vursz. steet, ind nyet eer komen noch toegelaten werden ter residentien; dan wolden sye eyn jaer of twee, nae dat sye promoviert weeren, stain to Romen of toe Parijs om toe practisierensullen sie moigen doen, by alsoe dat sie nae den tween jaeren dat sie practi- siert bedden, ommeren toe residentie komen, ind stedelick op oer provanden voirtaen sitten ind resi- dieren sullen, by verluys oerer pravenden.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1908 | | pagina 178