Bijlage N. 6 Beide stichtingsbrieven zijn echter verloren gegaan. Van dien drie doctorsprebenden bezitten we echter nog een 16de-eeuwschniet authentiek afschrift, dat voorkomt in een register, getiteld „Liber Civitatis Zutphaniae" 1). Een daarvan afwijkende tekst is bij Van Slichten- horst 2) opgenomen, die, omdat hij de getuigen op noemt, in wier tegenwoordigheid de stichtingsbrief is opgemaakt, blijkbaar het oorspronkelijke stuk heeft gevolgd. Beide teksten laten evenwel op een paar plaatsen aan duidelijkheid te wenschen over. Ik heb ze daarom naast elkaar laten afdrukken, om ze des te gemakke lijker met elkaar te kunnen vergelijken. 1) Dit register, gemerkt A, bevindt zich in liet oud-archief der Gemeente. Tijdrekenkundig Register van alle Oor konden in het stedelijk archief te Zutphen berustende, deel I, no. 444. 2) Van SlichtenhorstXIV. Boeken van de Geldersse Geschiedenissen, blz. 571—572. Bijlage N. 7 (Naar het 16,le-eei/\vsche afschrift.) Privilegium ducis Adolphy l) van drie geistlicken pre benden van Siin F. G. 2) der stadt darselfs gecon- sentiert toe vergeven. Wy Adolph, van der genaden Gaedts hertoge van Gelre end van Gulick, greve van Zutphen, doen kundt ind bekenne met dessen apenen brieff vor ons, onsen erven ind naecomelingen, dat wy omme sunderlinge gunsten, lieffden end genaeden wille, wy hebben end draegen tot onser stadt Zutphen, ind omb oirs trouwen dientes wille, zy ons gedaen ind bewesen hebben, derselver onser stadt Zutphenn verleent ind gegeven hebben, opdat sy oire burgeren ind burgerskynder toe bringen 5) ind tot duechden thaelden ind clercken ind geleerde D.i. privilege van hertog Adolf. 2) F. G. Furstelicke genaede. 3) De lezing „leeringe" bij Van Slichtenhorst is juister. i) Een clerc is iemand, die lezen of schrijven, of lezen en schrijven kan, een aanstaand geestelijke, een schoolmeester. (Naar Van Slichtenhorst.) Brief van Hertogh Adolf van'tiaer 1468, van drie Dom-heeren in komsten wt te reyken aen den geenen die zich met de weeten- schap der rechten bemoeyden. Wy Adolph vander genaiden Gaides Hertoch van Gelre ind van GuylickindGrevevanZutphen,Doen koude und bekennen met desen apenen brieve, voir ons onse erve ind naekomelingendat wy om sunderlingen gonsten, liefden ind genaeden wille, die wy hebben ind draigen tot onser Stadt Zutphen, ind om trouwen dienstes wille sye ons gedaen ind bewesen hebben, derselver onser Stadt Zutphen verleent ind gegeven hebben, verleenen ind geven, opdat sie oere burgeren ind burger kijnder toe leeringe ind doechden halden, ind klercken ind geleerde

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1908 | | pagina 176