Bijlage M. 12 voor de goede stand van liet einde van de buis in de put. Moest nu vroeger voor dit werk aan 5, 7 soms 9 man, voor het ledigen in den nacht, dubbel loon worden betaald en duurde de lediging van een put van 11 uur 's avonds tot somwijlen 4 of 5 uur in den morgen, nu geschiedt het met twee man, tegen het gewone loon en duurt de lediging slechts twee of drie uur in den middag. De geheele pneumatische installatie voldoet uitstekend en heeft na een negenmaandsch gebruik geen ge breken vertoond. De aanschaffingskosten bedroegen f 2483,02 Verzamelen van haardasch en vuilnis. Met voldoening kan de Commissie wijzen op de juistheid harer bewering, uitgesproken in het jaar verslag van 1907, pag. 11, dat de schuld gelegen was bij de huurvoerliedenwaar de spijt werd uitgedrukt dat niettegenstaande de aanschaffing van de nieuwe grootere vuilniswagens, de ophaaldienst zoo laat ein digde, zoodat de drie wijken in vier verdeeld moesten worden. In de tweede helft van 1908, onmiddellijk met het in gebiuik nemen der eigen bespanningen, werden de wijken weder van 4 tot 3 teruggebracht en bleek met de eigen voerlieden dezen dienst wel tusschen 12 en 1 uur te kunnen eindigen. Alleen in de Hoven wordt het vuil nog als voorheen m den middag opgehaald. Bijlage M. 13 De geheele dienst blijft overigens op dezelfde wijze geschieden als in 1906 is ingesteld. Straatreiniging. Aan het reinigen van straten en pleinen wordt de meest mogelijke zorg besteed en voor zoover dit mo gelijk is, worden de voetstraten en gooten, tot het schoonhouden waarvan, volgens politieverordening de ingezetenen zelf verplicht zijn, eveneens gereinigd. Dit is echter niet altijd te doen, daar het beschikbare per soneel daartoe niet groot genoeg is. Overigens is er eenig bezwaar om ook zelfs bij tij den deze verplichting van de bewoners over te nemen, omdat zij dan zoo licht geneigd zijnhet verder maar voor de reiniging te laten liggen. Anderzijds is het ook onaangenaam wanneer men waarneemt, dat het vuil wat door de bewoners van de voetstraat en uit de goot is samengeveegdvrij moedig op het midden der straat wordt gedeponeerd, ook al is de straat zelf kort te voren door een gem. arbeider gereinigd. Het valt echter niet te ontkennen, dat het zeer moei lijk voor de ingezetenen is, de verordening na te ko men, en al het vuil dat tot op 4 M. van de rooilijn van het huis of de afsluiting van het erf, op de straat ligt (en daar kunnen heel wat soorten vuil opliggen) bij elkander zouden vegen, in een bak doen en zoo ter beschikking stellen, door den bak tegen het huis te plaatsen. Alle straten worden eenmaal, de hoofdstraten twee-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1908 | | pagina 169