Bijlage M. 10 Nu deze dienst geheel gereorganiseerd is, kan ge rust gezegd worden, dat het wisseltonnenste! hier ter stede aan redelijke eischen voldoet; het blijkt natuur lijk immer een wijze van faecaliën afvoer waaraan ge breken kleven, doch die niet weggenomen kunnen worden, al is het materiaal nog zoo geperfectioneerd. Op 31 December stonden uit: in gemeente gebouwen politie rijks gestichten scholen overige Totaal 3201 tonnen. Er werden door verhuizingen, vertrek uit de Ge meente, enz. ingenomen 574 tonnen en geplaatst 587, zoodat het aantal uitstaande tonnen vermeerderd is met 13. Het schoonmaken en het ontsmetten der tonnen kan, door het in gebruik nemen van de in de groote loods gemaakte gelegenheid tot wasschen, thans op veel ruimere wijze met meerdere zorg en in korter tijd ge schieden. Eenige leden van de Gezondheids-Commissie constateerden, bij een onverwacht bezoek, dat de tonnen, welke voor de verwisseling gereed stonden, goed schoon waren. Het was tot nog toe gebruikelijk, in de schoonge- wasschen ton een hoeveelheid van een Creoline-oplos- sing te gieten. Aan het eind van dit jaar is een proef genomen om dit te vervangen door een mengsel van 14 tonnen. 65 64 142 2909 Bijlage M. 11 Saprol met Formaline, hetwelk zeer goed voldoet en verder ingebruik is gebleven. b. Beerputten. Er werden dit jaar 57 beerputten geledigd. De aanschaffing van een pneumatische inrichting tot het ledigen van beerputten, bracht een algeheele ver andering in dezen dienst. Tot nog toe geschiedde dit werk door arbeiders, als volgt: één schepte met een schepemmer de beer uit de put in een kuipje, twee man droegen dit kuipje door gangen of kelders (soms ook door de keukens) naar den wagen, die daartoe voor de woning geplaatst was en waar twee man op een breede houten trap gereed stonden het aangebrachte kuipje aan te vatten en in den wagen leeg te storten; er waren dan minstens 5 man noodig, waarbij dit getal grooter moest zijn, naar gelang de afstand van de put tot den wagen grooter was of meer trappen beklommen moesten worden. Met dit werk begon men om 11 uur 's avonds en het is te begrijpen, ofschoon de meest mogelijke zorg werd besteed om zoo zindelijk mogelijk te werk te gaan, dat niet verhinderd koti worden, dat er gemorst werd, terwijl de stankverspreiding voor de omgeving uiterst hinderlijk was. De pneumatische machine heeft het thans mogelijk gemaakt om zonder noemenswaardigen hinder en in ieder geval zeer zinderlijk en zonder stank, overdag de put te kunnen ledigenéén man is daarbij belast met de machine te drijven, terwijl een ander zorgt 7 *3901 tnnnpn

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1908 | | pagina 168