118 HOOFDSTUK XI. Landbouw en Veeteelt. Alge mee ne toestand. Het jaar 1907 was gunstig voor den landbouw. De toestand van de wei- en hooilanden was gedu rende het geheele jaar gunstig, behoudens enkele lage perceelen hooiland, die geleden hebben door het hooge water. De qualiteit van het hooi was zeer goed. De huur prijzen van het hooi- en weiland waren hooger dan het vorige jaar. Het aantal beteelde H.A. rogge was minder, de opbrengst van het gewas per H.A. was 35 H.L. De haver was zeer goed; de zwaarte bedroeg 52 K.G. per H.L. De verbouwde variëteiten waren Probsteijer, witte tros- en gewone voerhaver. De vruchten, zooals bessen, frambozen en aard beien waren zeer goed, de appels, peren en abri kozen goed, de perziken slecht. De mangelwortels als hoofdgewas waren vrij goed, en worden in hoofdzaak voor eigen vee verbouwd. De koolrapen en zomerknollen waren goed, de wortels middelmatig. De le en 2e snede der Roode klaver, Lucerne, In- carnaat en Bastaard, waren zeer goed. De tuinvruchten, b.v. erwten, waren zeer goed, de stamboonen, augurken en komkommers, slecht. De koolsoorten leverden eene ruime opbrengst op. 119 De bloemkweekerijen gaven gunstige resultaten, er werd meer werk gemaakt van de teelt der gla- diolissen. De boomkweekerijen beslaan eene oppervlakte van 2 H.A.; de toestand van het houtgewas was gunstig. Paardenhandel werd hier niet gedreven; de gezond heidstoestand der paarden was gunstig. Er werden in dit jaar 12 veulens aangefokt. De toestand van het rundvee was gunstig, behou dens enkele gevallen van mond- en klauwzeer; de handel was gedurende het geheele jaar levendig. Van rasverbetering wordt hier meer werk gemaakt. Schapenhandel wordt in deze gemeente bijna niet gedreven. De handel in varkens was gedurende het geheele jaar levendig, de verzending heeft plaats naar Enge land, België en Duitschland. De gezondheidstoestand was gunstig, de bestaande rassoorten worden ge kruist met Yorkshire. Bijenteelt komt in deze gemeente weinig voor, het houden der bijen geschiedt voor liefhebberij, handel in honig is van weinig beteekenis, en de opbrengst van was en honig was slecht. Pluimgedierte en eieren worden door de boeren uit den omtrek hier ter markt gebracht en hoofdzake lijk door particulieren, vreemde opkoopers en poeliers gekocht. De handel was levendig. Koop- en huurwaarde van landerijen. De koopwaarde van bouwland bedroeg in deze

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1907 | | pagina 61