42 De toestand der Gemeente landerijen over 1907 kan over het algemeen gunstig genoemd worden. De waterstand in den IJssel was in de maand Mei vrij hoog, enkele dagen zelfs meer dan twee meter boven middelbaren rivierstand, zoodat, om de Uiter waarden voor overstrooming te behoeden, het lijnpad opgedamd moest worden over b:jna de geheele lengte en gedurende 20 dagen de locomobile dienst moest doen, om het kwelwater uit te pompen. Ook de lage weilanden langs den Ouden IJssel en de Voorstondensche beek, alsmede enkele lage stukken van de Marschweide en de Pagematen liepen voor een deel onder water. Daar dit echter in de eerste weken van Mei plaats had, was de schade niet groot. De opbrengsten der grasverpachtingen waren hooger dan het vorig jaar. Het vee kon op tijd naar de weide worden ge bracht en vond het geheele jaar overvloedig voedsel. Behalve in den herfst, toen de waterstand in de rivier zeer laag was en enkele kolken op de hooge Marschweide bijna zonder water warenhad het vee den geheelen zomer voldoende drinkwater. Voor de bouwlanden was het afgeloopen jaar gunstig; zaaien en planten kon steeds op tijd ge schieden. Vooral in Juli en ook in Augustus waren er veel regendagen, waardoor de hooi en ook de koren oogst nog al vertraging ondervond. De navruchten gaven een goeden oogst en ook de prijzen waren vrij goed. Het afgraven van de hoogten en aanvullen van de laagten op de Rijswaard en op Helbergen, het 43 vorige jaar begonnen, werd dit jaar geheel voltooid, de verkregen oppervlakte, ruim li H.A., werd bemest met Superphosphaat en Patentkali, daarna omgeploegd en bezaaid met goede gras- en klaverzaden, gemengd met haver, ingeëgd en gewalst. De opbrengst van de le snede was vrij goed, de vertraging die het werk ondervond wegens den hoogen waterstand in de maand Mei in aanmerking nemende. De geheele kosten van bovengenoemd werk hebben met bemesting, bezaaiing en verdere werkzaamheden ruim 700,— bedragen. Ook werd dit jaar de laagte langs de Lage Waard tegen het lijnpad met den vroeger uitgegraven klei grond op voldoende hoogte gebracht, daarna bezaaid, ingeëgd en gewalst. De opbrengst van de 1ste snede was voldoende. De kosten van dit werk, met inbegrip van bezaaiing enz., bedroegen ruim 150,—; waarvoor is verkregen ruim i H.A. weiland, dat voortaan bij de weide de Lage Waard kan worden aangetrokken. Het ontwateren van de lage weilanden, met name de Zesdagmaaijens, het Ruiterland, de Lage Waard bij het erve den Brink, de Lage Ossenwaard en de Klepperman, het vorige jaar begonnen, werd dit jaar voltooid. Nadat de uitgegraven grond over de akkers verdeeld was, werden deze met kalk en kunstmest bemest, waardoor goede uitkomsten werden verkregen. Ter bevordering van de goede afwatering van lage gedeelten werden in een gedeelte van de Hooge Sprabanen, de Klepperman en het Voorsterland greppen gegraven en op verschillende plaatsen nieuwe duikers

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1907 | | pagina 23