-2-±8 Bijlage I. 4 Twee leerlingen der boetseerklasse, leerling-metaal drijvers van de firma Dikkers uit Hengelo (O), ver trokken naar Amsterdam en om dienst te doen in liet leger. Verschillende boetseerwerken werden den jongens als modellen medegegeven, die hun bij het drijven van dienst kunnen zijn. Evenals met de andere vakken kwam de gang van het onderwijs in het lijn- en vakteekenen vrijwel overeenzooals dit in vorige jaarverslagen is gerap porteerd. Buiten de leerlingen, die den dagcursus in het meubelvak volgen, wonen nog 14 leerlingen den teekencursus bij, om elders de praktijk te beoe fenen, n.l. 2 metselaars, 2 meubelmakers, 2 schilders, timmerlieden, 1 teekenaar en 1 koperwerker. De teekenaar (in het bezit van het einddiploma H. B S.) werkt reeds geruimen tijd aan opgaven der Beschrij vende Meetkunde, zeer moeilijke standen, onderlinge doorsneden en doorboring van lichamen met eigen en slagschaduw constructie; dit wordt afgewisseld met het ontwerpen van ornament op meetkundigen grondslag, het styleeren van bladeren en bloemen. De koperwerker projecteert voorwerpen, die be trekking hebben op zijn ambacht. De leeraar in het handteekenen heeft in vorige ver slagen omtrent de door hem toegepaste methode ge rapporteerd. Omtrent het teekenonderwijs aan de vrouwelijke leerlingen kan worden medegedeeld, dat daaraan door 48 leerlingen werd deelgenomen. Een geheel nieuwe cursus was die, ter opleidi ig van coupeuses, welke den 10 October een aanvang Bijlage 1. 5 nam. De lessen werden door S danies gevolgd, welke onderricht ontvingen in de anatomie, voor zoo ver zij voor haar vak nuttig en noodig is, en verder in de stijlleer, die beoogde haar een inzicht te geven in de geschiedenis van het costuum, de versiering daarvan en den invloed op de tegenwoordige mode. Na afloop hiervan zal begonnen worden met het tee kenen van costuums, zoowel naar plaat als uit het geheugen. Van de 7 leerlingen, die den costuumcursus volg den hebben 4 meisjes de school met diploma ver laten drie dezer zijn op een atelier werkzaamde drie overigen bezoeken de school nog een jaar langer, omdat zij bij het begin van den cursus te jong waren. De leerlingen van den coupeuse-cursus reeds boven vermeld, volgden de lessen op drie avonden in de week, deze cursus is geopend voor diegenen, die het knip pen, maatnemen en passen grondig willen leeren, om dit voor zichzelf in praktijk te brengen, of die in eene zaak als coupeuse in aanmerking wenschen te komen. Voor het begin van den nieuwen cursus 1907—1908 namen drie leerlingen, die allen slaagden, deel aan het examen nuttige handwerken te Breda: zij bleven op school om zich verder te bekwamen in de fraaie handwerken. Van de vier leerlingen, aan wie het einddiploma werd uitgereikt, bleef nog een geduren de drie maanden de lessen in de fraaie handwerken volgen, om zich vooral nog toe te leggen op het zijde borduren. Voortaan zullen de meisjes de eerste drie maanden

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1907 | | pagina 144