84 In den mond der Zuiderliaven werd eene veron- dieping door baggeren weggeruimd. In het bovengedeelte van de Zuiderhaven, langs den Houtwal, wordt voortdurend betrekkelijk veel zand afgezet van de Berkel, door de Houtwalsluis. Een gedeelte werd uitgediept en de uitkomende specie gebruikt tot ophooging van den Buitensingel. Onderhandelingen met den eigenaar van' den hier werkenden zandzuiger op de rivier, om met dit werk tuig geregeld het hinderlijke zand te doen wegruimen, slaagden niet, wegens de vrees voor beschadiging aan voornoemd werktuig. De binnengracht werd voor een groot gedeelte uitgediept, en het doorstroomingsverniogen van den verbindingsduiker bij den Drogenapstoren belangrijk vergroot, door het gedeeltelijk uitbreken van den gemetselden vloer, die door een plaatijzeren vervan gen werd, en door het gedeeltelijk afkloven der zij wanden. Hierdoor werd op min kostbare wijze eene belangrijke verbetering in den waterafvoer en in de spuiing der gracht verkregen, zoodat deze thans niets te wenschen overlaat. Door de bewoners der aan grenzende perceelen wordt daarvan nog al eens ge bruik gemaakt tot spoedige verwijdering van allerlei voorwerpen en vuil. Door krachtige spuiing wordt zooveel mogelijk gezorgd, dat de hinder daarvan zoo gering mogelijk zij. De wijziging en gedeeltelijke vernieuwing van den kademuur langs de Vischpoorthaven werd voltooid. De welbalken en palen langs de IJsselkade onder gingen belangrijke herstelling, terwijl een gedeelte, ter 85 hoogte van de oude gasfabriek, bij de aanlegplaats der stoombooten, nieuw werd aangelegd. Aangezien gedurende 23 dagen de natuurlijke spui ing der Binnengracht door hoog buitenwater gestremd was,, werd door bemaling met de stoommachine ge durende 18 dagen de gracht op peil gehouden. De kosten aan een en ander besteed hebben be dragen 3349,05. Plantsoenen en Wandelplaatsen. De plantsoenen en wandelplaatsen werden met zorg onderhouden, welk onderhoud hoofdzakelijk bestond in het geregeld afmaaien der grasperken, knippen en afsteken der graskanten, het schoffelen en ophar ken der paden, het schoonhouden van de heester- perken, met inbegrip van inplanten van nieuwe heesters, conifeeren en vaste overblijvende planten. Voorts het steken, vervoeren en leggen van eenige honderden meters graszoden in het Slingerbosch, het Coenenspark, op den Martinetsingel, den Boompjes- wal, den Louisasingel, het Stationsplein en den Tada- masingel, alsmede het bemesten der grasperken met kunstmest, en het opnieuw bezaaien en beplanten van de verschillende bloemperken. Uit de kweekerij werden betrokken 50 peppelen heesters voor beplanting in de Tichelkuilenen ongeveer 400 boomen, sier- en dekheesters en coni feeren, 8000 voorjaarsbloemen, en ruim 3000 zomer bloemen en vaste of overjarige planten. De verschillende beplantingen hielden zich vrij goed, alleen de jonge Amerikaansche eikenboompjes aan

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1906 | | pagina 44