58 Ook de lage weilanden langs den Ouden IJssel en de Voorstondensche beek ondervonden de werking van hel hooge water, en het gewas, hoewel over vloedig, liet in qualiteit wel wat te wenschen over. Verder deed zich gevoelen de bepaling in het pacht- contract van de Marsch weilanden, waarin aan de pachters wordt toegestaan éénmaal in den zesjarigen pachttijd hunne weiden te hooien, waardoor ver schillende pachters, die anders hun hooi van de Ge meente koopen, nu in hun eigen behoefte konden voorzien. Dit alles in aanmerking genomen moet de gelde lijke opbrengst der grasverpachtingen nog vrij goed genoemd worden. Het vee kon op tijd in de weide gebracht worden, vond het geheele jaar overvloedig voedsel en leed niet door gebrek aan water in de drinkkolken. Voor de bouwlanden was het afgeloopen jaargun- stig, zaaien en planten kon steeds op tijd geschieden en tot zelfs laat in het najaar was de weersgesteldheid zoo milddat ook de navruchten een goeden oogst gaven, terwijl de prijzen goed waren, behalve voor de koolsoorten. Het afgraven van den Ouden weg naar Voorst op den Overmarsch, tot ophooging van het zandgat, het vorige jaar aanbesteed, kwam dit jaar gereed. Daarna werd de nieuwe weide bemest, voor 2/3 met kunst mest en 1/3 met Compost van de Gemeentereiniging, vervolgens omgeploegd, bezaaid met goede gras- en klaverzaden, ingeëgd en gewalst. In aanmerking ge nomen de vertraging, die het werk ondervond door 59 de weersgesteldheid, was de uitkomst vrij goed; de opbrengst van de 1ste snede, die pas in September kon verkocht worden, was 53,—. De geheele kosten van bovengenoemd werk hebben met bemesting, bezaaiing en verdere werkzaamheden, ruim 1000,bedragen. Ook werd dit jaar afgegraven een gedeelte van de Linie van Lfooff, aan den Buitensingel, en gevoegd bij de aangrenzende weide de Weezenrooi en opge hoogd een laag terrein op de Marsch benoorden de Spaarbankwoningen, welk terrein thans als bouwland verpacht is. De kosten van deze werken bedroegen, met be mesting, bezaaing enz., ongeveer 360, Het afgraven van de hoogten en aanvullen van de laagten op den Rijswaard en Helbergen werd dit najaar aanbesteed voor 593,—; de hooge waterstand en de strenge vorst, die dezen winter telkens voorkwamen, waren oorzaak dat het werk niet geheel kon worden afgewerkt. Met het ontwateren van de lage weilanden, met name de Zesdagmaaijens, het Ruiterland en de Lage Waard bij het Erve den Brink op de Overmarsch, werd in het najaar een begin gemaakt, en met kracht werd hieraan doorgewerkt; bij den lagen waterstand konden eerst de hoofdafvoerslooten worden uitge graven, zoodat het overtollige water gemakkelijker naar de Hoendernesterbeek afliep. Nog werden in de Lage Muizerswaard, in de Lage Ossenwaard en in de Zwartinkhorst slooten en greppen gegraven tot betere afwatering der laagten.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1906 | | pagina 31