Bijlage B, 28 Bijlage IV. Ondergeteekenden hebben op verschillende data onder zoek ingesteld naar de gegrondheid van een klacht over stank in de vestinggracht achter de Buitensocieteit. Op de verschillende tijdstippen van hun bezoek hebben zij persoonlijk geen stank kunnen waarnemen. Zij achten evenwel de mogelijkheid niet uitgesloten, dat er nu en dan, en vooral des zomers, zich stank ontwikkelt. In de onmiddellijke nabijheid van de Nieuwstadsbrug toch mondt het hoofdriool uit, waarop verschillende zij riolen hun inhoud uitloozen. Deze zijn gelegen in: den Deventerweg met 28 huizen of - 168 bewoners Coehoornsingel 50 300 Rozenhoflaan 36 9in Jacob Damsingel 1 het Ziekenhuis 5Q de Buitensocieteit 9n Samen 760 bewoners. Nemen wij nu aan, dat 6.25 Liter huiswater per uur en per bewoner op die riolen afgevoerd wordt en stellen wii een afvoertijd van 12 uren per etmaal, dan wordt e gemiddeld: 760 12 X 625 57 m:'- huiswater per etmaal door het hoofdriool op die gracht geloosd. Het regenwater buiten rekening latende, ofschoon dit veel vuil van de straten meevoert, komt bij het berekend bedrag nog de overstorting van enkele beerputten die met onder den maatstaf van 6.25 L. is begrepen. Het is dus duidelijk, dat er alzoo veel vuil in de Buiten gracht wordt afgevoerd, dat bij stilstaand water tot be- zinkmg en rotting over zou gaan en stank verspreiden kan. Bijlage B. 29 De gemeente beschikt echter over krachtige spuimiddelen: zoo vindt men een spuiduiker in den Jacob Damsingel, die het riool in dien singel en dat in het Zwarte wegje, zoomede een gedeelte van het hoofdriool in den Deven terweg doorspoelt. Verder een duiker in den Berkeloever, die de gracht achter het Ziekenhuis en het riool in den Coehoornsingel schoon spuit en eindelijk ligt er in den rechter Berkel oever in den Nieuwen v/andelweg een sluis, wijd 0.80 M. met den dorpel op 5.24 -+- A.P. die geregeld de Buitengracht ververschen kan. Toen wij de plaatselijke gesteldheid in oogenschouw namen, was er bij een grachtstand van 5.80 M. -+- A.P. (aan de Peilschaal b/d Nieuwstadsbrug) een krachtige waterstroom waar te nemen. Niet alleen was dit het geval in de Buitengracht, maar ook op verschillende punten van de geheele afvoerleiding tot de Polbeek toe. Deze afvoer- leiding wordt bepaald door de spoorsloot en verder onder door de Doorlaatbrug van den spoorweg ZutphenZwolle, vervolgens door de verruimde sloot in den Marschpolder door een steenen duiker, wijd 0.75 M. met een dorpel hoogte van 4.30 M. -t- A.P.alzoo komt het water zuide lijk in de Polbeek, langs welke het afvloeit naar den IJssel. Gedurende ons bezoek namen wij eenige oppervlakte snelheden waar en wel: In de Spoorsloot bij een waterdiepte van 0.50 a 0.80 M. 0.70 M. l-o Beneden de Doorlaatbrug bij een waterdiepte van g 0.50 a 0.80 M. 0.65 M. Bij de ontmoeting a/d Polbeek bij een waterdiepte I van 0.40 a 0.60 M, 0.17 M. I S •■o rs 300 M

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1906 | | pagina 129