Bijlage A. 18 de mestplaats worden opgeslagenomwanneer een der loodsen of een ander bestraat gedeelte vrij is, weder daarheen gebracht te worden om er compost van te maken; er kunnen niet voldoende hoopen in voorraad gemaakt worden, waardoor de mest ook meestal te kort staat om behoorlijk doortrokken te zijn. Tot het bereiden van goede compost zijn inge zonken kommen of bakken van 0.75 M. diepte van beton of ander waterdicht materiaal noodig, terwijl er zooveel moeten zijn, dat voldoende Com post in voorraad gemaakt kan worden. De compostbereiding blijft daarbij voortdurend meer loon vorderen, wil men het vuil goed laten sorteerem vooral het gezamenlijk ophalen van asch en vuil maakt dit moeilijk. Ook is het een overbekend feit, dat de landbouwers meer en meer op de hoogte worden gebracht (en dan ook komen) van de eenvoudigheid van be werking, de geringe prijs en de goede resultaten der kunst- of hulpmeststoffen, waardoor zij de compost steeds goedkooper en van betere qualiteit wenschen. Als een klein staaltje hiervan zij medegedeeld, dat door den Zutphenschen Boerenbond alléén in 190Ó niet minder dan 17425 Kilogrammen kunstmeststoffen zijn gekocht tot een bedrag van 1222,09. Het kwam ieder jaar voor, dat eene groote hoeveel heid vuil onverwerkt overbleef en dan voor 't grootste gedeelte zijn weg vond langs de taluds van de mestplaats. Het was te verwachten dat, door 't ma ken van een beteren put, genoeg beer in voorraad Bijlage A. 19 zou komenwaarom werd voorgesteld door eene andere wijze van verkoop van deze voorraden af te komen. Bij het publiek verkoopen, dat om de 14 dagen plaats had, vielen veel verkoopingen niet in de be- mestings perioden en waren de prijzen ook laag. Wanneer per M3. verkocht wordt is het tevens mogelijk, dat ook verder afwonende landbouwers zullen komen koopen (wat dit jaar reeds het geval bleek te zijn) en dit zal noodig blijven om de jaarlijks verzamelde hoeveelheid te verkoopen. Er werden dit jaar door deze veranderde wijze van verkoop 240 bakken beer meer verkocht dan in vorige jaren, met een meerdere opbrengst-f 1300, dit drukte onmiddellijk weder den verkoop van de mest, omdat men in deze streek liever beer koopt dan compost, zoodat de opbrengst van deze laatste ver beneden de raming bleef. Verschillende oorzaken, zooals oppositie tegen de nieuwe wijze van verkoop, langdurig hoog water en een zeer natte maand Mei, hebben het maken van gevolgtrekkingen ten voor of nadeele van den ver koop per M3. zeer moeilijk gemaakt en het is daar om gewenscht de resultaten van het volgende jaar af te wachten.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1906 | | pagina 113