Bijlage A. 12 bespanningen geheel in eigen beheer zijn, de beste resultaten (ook ten opzichte van de kosten) verkregen worden. Straatreiniging. Zooals ten vorigen jare werd medegedeeldzouden in 1906 de verschillende diensten zoodanig geregeld worden, dat ook aan de straatreiniging meer zorg besteed kon worden. Doordat de ophaaldienst later eindigde dan ver wacht was, kon gedurende het grootste gedeelte van het jaar niet zoo gewerkt worden als aanvankelijk het plan was; wel werd des middags met enkele beschikbare manschappen geveegd, doch voor een geregelden veegdienst blijkt het personeel te klein, vooral ook doordat enkele oude voor den veegdienst onbruik bare arbeiders, daar deel van uitmaken. Daarom werden bij den ophaaldienst zooveel mogelijk ook de straten goed geveegd en 's middags de hoofdstraten nog eens met eenige manschappen bewerkt. Door de aanschaffing van een veeginachine konden enkele wegen in het najaar bijzonder onderhouden worden; er kwamen dan ook geen klachten over de Havenstraat in, zooals dit andere jaren aanhoudend het geval wasintegendeel gaven vele bewoners dezer straat hunne tevredenheid te kennen. De veeginachine werd begin November in gebruik genomen. Ze werd, evenals de vuilniswagens, ge leverd door den fabrikant van reinigingsmaterieel Ary Jordaans, te Schiedam. Bijlage A. 13 De machine heeft tot 31 December op 32 dagen gewerkt (totaal 92 uur) hoofdzakelijk in de Haven straat, op de IJsselkade en de Nieuwstad; het resul taat hiervan is, dat, al worden geen arbeiders uit gewonnen, de straten, die door plaatselijke omstandig heden zeer spoedig met modder overdekt zijn, vlugger en meer intensief gereinigd kunnen worden. Wat de straatreiniging in 't algemeen betreft, zoo worden wel eens klachten ten name der Gemeente reiniging geuit, die aan dit adres niet thuis behooren. De politie-verordening toch bepaalt dat elk bewoner of eigenaar van een perceel, de daarvoor liggende straat en goot tot eene breedte van 4 M. uit de rooi lijn moet schoonhouden en het daarvan komende vuil in een bak verzamelenals regel ziet men echter gebeuren, dat de bewoner de straat aanveegt, doch het verkregen vuil aan een hoopje in het midden daarvan neerzet of in de naastbij zijnde rioolput veegt; ook worden zeer dikwijls des avonds pakhuizen en werkplaatsen schoongeveegd en het vuil in het mid den der straat gelegd. Niettegenstaande den bewoners opgedragen is ook de voor hun woning gelegen goten schoon te houden, wordt door de reiniging, zooveel als mogelijk is, dit werk gedaan; het is echter te begrijpen, dat met het aantal werklieden nu in dienst, deze bewerking niet altijd naar wensch kan geschieden. De toestand van sommige straten heeft veel invloed op hare reinheid; e-en straat met vrij druk verkeer zal voortdurend schooner zijn, naarmate hare opper-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1906 | | pagina 110