Bijlage A. 10 de verwijdering, behalve door het wisseltonnenstelsel, geoorloofd is. Het is dan ook de vraag of het niet gewenscht zou zijn, door middel eener verordening den afvoer van faecaliën, volgens een vast plan te regelen. Verzamelen van liaardasch en vuilnis. Ook in dezen dienst werd eene ingrijpende ver betering gebracht. In Januari werd bekend gemaakt, dat het ophalen van asch en vuilnis voortaan slechts drie maal per week zou geschieden en wel in de morgenuren van vastgestelde dagen. Hiermede werd weggenomen de zeer gegronde klacht, dat herhaaldelijk vuilnisbakken van 's morgens tot Iaat in den middag, of ook wel tot 'savonds, aan de straat stonden, tot groot ongerief van wande laars en winkeliers. Vóór dat, door het luiden van een bel, de aanwezig heid van den aschman is aangekondigd, mogen geen bakken buiten gezet worden; evenzoo moeten deze, onmiddellijk na het ledigen, worden binnengehaald; het handhaven van deze bepalingen eischt natuurlijk voortdurend toezicht, doch het is hierbij aangenaam op te merken, dat van dit ophalen geen hinder meer ondervonden wordt. Moeilijker uit te voeren bleek het plan om dit op halen slechts in den voormiddag te doen plaats hebben; het werd steeds ongeveer 3 uur 's middags; dit kwam gedeeltelijk door de oude karren, die te klein van inhoud waren en dus dikwijls gestort Bijlage A. 11 moesten worden. Ook werden zij zoo slecht, dat zij veel gerepareerd moesten worden en dan door een stortkar vervangen werdenwaarvan de inhoud nog kleiner was. De vernieuwing van deze karren was dan ook uiterst noodzakelijk en zeker zou in dit jaar nog een voorstel daartoe gedaan zijn, zoo Uw Raad niet be reids zijne goedkeuring gehecht had aan een voorstel, om het restant van het voor de aanschaffing der ijzeren tonnen bestemde bedrag, daarvoor aan te wenden. Er konden aangeschaft worden vier vierwielige vuilniswagens, voorzien van zelfsluitende kleppen en eene bijzondere constructie -voor het leeg- storten; zij hebben een inhoud van ruim 2 M3. en maken door hun veeren, weinig geraas onder het rijden. Met het in gebruik nemen dezer wagens kwam de ophaaldienst al meer tot zijn recht; toch duurde hij nog tot ongeveer 2 uur, waarom werd overgegaan de vierde bespanning, die 's morgens bestemd was voor reserve en extra diensten, hulp te laten doen bij het ophalen van asch en vuil. Na deze verandering is dit werk in den regel om ongeveer 12 uur geëindigd. Ook hier ligt de schuld weder hoofdzakelijk bij de voerlieden; zooals reeds eerder gezegd is, zijn de meesten dezer niet geschikt of genegen het werk met den noodigen ijver te verrichten. Als men dan ook in andere gemeenten de voer lieden van de reinigingsdiensten bezig ziet met hunne werkzaamheden, is het begrijpelijk, dat daar, waar de

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1906 | | pagina 109