Bijlage A. 2 telkens, wanneer dit noodzakelijk was, werden losse arbeiders aangenomen. Over het algemeen was de geest onder het perso neel goed te noemen, ofschoon enkele werklieden eemge malen gestraft moesten worden, waarschijnlijk doordat zij zich nog niet goed aan eenige dienst- veranderingen konden gewennen. De uitkeeringen volgens het werkliedenreglement waren dit jaar bijzonder hoog en overschrijden dan ook ver de begrooting. Er werd uitgekeerd Voor feestdagenj ?g m verlofdagen146j'70" vrijaf, wegens sterfte, huwelijk enz. 2,80 Z'ekte314,02 on§'evallen67)g0 T°taal 610,58* Het bedrag voor ziekte is zeer hoog; dit komt voornamelijk doordat er eenige werklieden in dienst zijn, die door ouderdom geen voldoenden weerstand meer bezitten. Zij zijn ook niet meer in staat vol slagen arbeid te verrichten, waardoor de geregelde bediening der verschillende diensten bemoeilijkt wordt en het vervangen door losse arbeiders dikwijls zeer noodzakelijk is. Voor een klein personeel is het meer dan gewenscht, dat dit uit flinke mannen bestaat, daar dit de meeste waarborgen biedt voor eene regelmatige en vlugge uitoefening van den dienst; de losse arbeiders worden dan ook nauwlettend gadegeslagen, om bij eventueel Bijlage A. 3 open komende plaatsen, daaruit degenen te kiezen die het meest geschikt zijn. Dit jaar ontvingen de werklieden, in plaats van den gewonen bruinen kiel, een blauwen uniformkiel en een pet, voorzien van een nummer, benevens twee linnen sloven; voor de tonnendragers werden lederen schouderlappen aangeschaft, die zeer goede diensten bewijzen bij het dragen der tonnen. Het is eigenaardig, dat ook hier is waargenomen, evenals dit te Rotterdam, Arnhem enz. het geval is geweest, dat het gekleed zijn in eene behoorlijke uniform, op den werkman een gunstigen invloed uitoefent. Uwe Commissie meent dan ook, dat het wel nuttig zou zijn hun ook voor den winter een meer passende kleeding te verschaffen, daar de verschillende werk zaamheden, niettegenstaande regen, sneeuw of vorst, verricht moeten worden en de enkele kiel geen be schutting daartegen biedt. In de uitkeering der loonen is verandering gebracht. Tot voor dit jaar ontving een gedeelte der werk lieden een vast loon van 8,per week, terwijl het andere gedeelte een zeker bedrag ontving voor elke kar vuil of modder welke werd aangevoerd. Deze verschillende bedragen en de door de werk lieden gepraesteerde diensten, waren echter niet meer met elkander in overeenstemming, daarom werden uurloonen vastgesteld van 14 en 15 ets.: met een minimum arbeidstijd van 60 uur per week,

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1906 | | pagina 105