2- Bijlage B. Op den 9en December 1905 werden de verschillende scholen in deze gemeente bezocht, ten einde na te gaan of eenige verbetering was gekomen in enkele misstanden ten vorige jare door de commissie opgemerkt. Bij dat onderzoek bleek, dat vooral school A belangrijke verbeteringen had ondergaan. De glazen scheidingswanden waren, voor zoover die tot werkwand zijn ingericht, tot ruim 3 M. boven den vloer met verf bestreken. Alle werkwanden worden nu van de linkerzijde verlicht, terwijl door verplaat sing van een kachel in een der lokalen, de geheele werk wand is vrijgekomen en thans volkomen aan hare bestemming beantwoordt. Alle kachels zijn thans van schermen of mantels voorzien. De ventilatiemiddelen zijn thans voldoende. Het aantal privaten bleef onvoldoende. In school B/C is door het aanbrengen van keerlatten eenigs- zins, doch op onvoldoende wijze voorzien in den onvol doenden afloop der urinoirs. De toestand der privaten was dezelfde; zoo ook die der speelplaats, die door gladheid meestal onbruikbaar is. In school D is weinig veranderd. Behalve de vroeger aan getoonde gebreken werd gewezen op stank, voortkomende uit een zinkputje, gelegen in de overdekte speelplaats. Sommige kachels staan veel te dicht bij de leerlingen, terwijl enkele kachelschermen onvoldoende zijn. In school E was alles hetzelfde gebleven; ook de last van de nabij gelegen mestvaalt. De pomp, in welker onmiddellijke nabijheid zich een mestvaalt bevindt, is thans met een ketting afgesloten; het water dier pomp wordt niet meer voor drinkwater gebruikt. De waterleiding voorziet thans in deze behoefte. Bijlage B. In de onmiddellijke nabijheid van school F bevindt zich nog steeds de mestvaalt, die vooral des zomers stank verwekt. De kachels zijn van goede schermen of mantels voorzien. De pomp levert thans goed drinkwater. Deze school is door verbouwing belangrijk verbeterd. Er is een leerlokaal bijgebouwd, terwijl het privatenstelsel is uitgebreid en verbeterd. De school is thans verdeeld in 7 leerlokalen, terwijl 9 privaten en 4 urinoirs op zeer voldoende wijze in de behoefte voorzien. De privaten zijn van het tonnenstelsel voorzien en de urinoirs loopen af op riolen. Ook school G ondergaat eene belangrijke verbetering en uitbreiding. In afwachting van de voltooiing dezer werken werd ons bezoek aan deze school tot later uitgesteld. School H en I zijn in orde. Van den tegenover school I liggende paardenstal wordt weinig last meer ondervonden dank zij de gewaardeerde medewerking van den eigenaar. De Bijzondere school op het Oudewant gaf geen aan leiding tot opmerkingen. De Bijzondere school aan den Paardenwal verkeert nog in denzelfden staat van het vorig jaar. Ons werd toegezegd dat de glazen tusschenwanden, die hinderlijk licht doorlaten, zullen worden geverfd. De zoo noodige vergrooting van een der lokalen wordt ernstig overwogen. De privaten en urinoirs gaven geen aanleiding lot bemerkingen. In de R. K. Jongensschool bleef alles bij het oude. Op de noodzakelijke afscheiding der privaten werd andermaal gewezen. De overdekte speelplaats is thans tot hare oor spronkelijke bestemming teruggekeerd. 20 21

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1905 | | pagina 98