Bijlage B. in alle opzichten kan worden gezegd; in later tijd zijn aan de H. B. S. eenige veranderingen en verbeteringen op hygiënisch gebied aangebracht. Het Gymnasium is een bijna geheel vrij staand gebouw, gelegen in een stille buurt aan het 's Gravenhof. De gangen loopen aan de zijde van de straat terwijl de lokalen aan een binnenplaats gelegen zijn, hetgeen voor de rust zeer bevorderlijk is. De lokalen zijn bijna alle even groot en ruim voldoende voor het aantal leerlingen. Voor de kleeren bevinden zich kapstokken in de gangen. Het licht valt in alle lokalen van links in, door flinke enkele ramen, waarvan het bovenste gedeelte schuifbaar is. De verlichting op de bovenverdieping zeer goed is beneden ook ruim voldoende, waartoe medewerkt een lichtgeel ge kleurde bepleistering van de muren der binnenplaats. De ventilatie der lokalen geschiedt door het openen der ramen en deuren. In de lokalen zijn ventilatiekokers, die in directe verbinding staan met de buitenlucht, doch deze zijn gesloten en in onbruik geraakt, omdat daarvan geen invloed werd ondervonden. Ook wordt versche lucht aangevoerd, doordat de kachels geplaatst zijn op roosters met de buitenlucht in verbinding staande. De kachel is voorzien van een mantel. De lucht stijgt tusschen de kachel en de mantel op en komt verwarmd het lokaal binnen. De reiniging der lokalen en gangen heeft blijkbaar met groote nauwgezetheid plaats, ten minste alles zag er bij ons bezoek knap en helder uit. De banken alle van hetzelfde model zijn ingericht voor twee leerlingen. Aan de banken zijn geen voetlatten. Bijlage B. 17 Ook de privaten zagen er zindelijk uit, en geven niet tot klachten aanleiding. De urinoirs bevinden zich buiten. Afzon derlijke privaten voor meisjes zijn er niet. De speelplaats is gedeeltelijk bestraat* gedeeltelijk met zand bedekt, eenige boomen zijn hoog opgesnoeid ten einde het licht niet te benemen. Als drinkwater wordt uitsluitend van de waterleiding ge bruik gemaakt; waschgelegenheid behalve onder de kraan van de waterleiding is niet aanwezig. De leerlingen zorgen voor eigen leermiddelen. Verbandstofïfen zijn niet voorhanden. De Hoogere Burgerschool is een geheel vrij staand gebouw aan de Waterstraat. Drukke straten, fabrieken enz. zijn niet in de omgeving. De gasfabriek vroeger in de nabijheid staande is verplaatst. De hoofdgang loopt midden door het gebouw en is vrij donker, vooral beneden is de ruimte der gangen voldoende, boven is de breedte minder groot. De lokalen zijn over het algemeen flink hoog en ruim, de muren zijn dof roomkleurig gesausd, de vloeren in de lokalen zijn van hout en ongeverfd. Als gevolg van de minder ruime gangen boven worden de kleeren in de leerlokalen opgehangen, een bepaald onhygië nische toestand. De dikwijls natte kleeren, die in het verwarmde lokaal opdrogen veroorzaken eene benauwde lucht. Beneden is de bergplaats der kleeren in de gangen, behalve in een klasse, waar de kleeren in het lokaal worden op gehangen. In alle lokalen valt het licht van links, de verlichting is

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1905 | | pagina 96