Bijlage A. 4 grooien invloed heeft zoowel op de qualiteit der paarden als op de geschiktheid der voerlieden. Het ligt natuur lijk voor de handdat de aannemers, een bedrag van -4- 600,per jaar ontvangende voor een paard ge leid door een voerman (ten dienste staande 10 uur eiken werkdag), leveren het goedkoopste paard en een gering weekloon vragenden voerman. Oppervlakkig lijkt dit voordeeligin de exploitatie is dit echter verre van datwant deze paarden zijn veelal te oud en te licht voor het werk, zoodat dit moeilijker en vanzelf langzamer verricht wordt; de voerliedenmeest zeer oude lieden of zeer jonge, weinig plichtsgevoel bezittende jongens, moeten in de meeste gevallen in hunne werk zaamheden door gemeents-werklieden geholpen worden, waaruit duidelijk blijkt dat deze diensten niet zoo goed koop zijn, als zij door hunne aannemingssommen schijnen. Daarbij komt nog dat, waar tegenwoordig meerdere eischen aan den geheelen tak van dienst gesteld wor den, het een groot bezwaar is, dat deze voerlieden niet in dienst zijn van de gemeente en naar willekeur der aannemers verwisseld kunnen wordentelkens moet dan aan zulk een voerman het werk uitgelegd en de weg aangewezen worden, wat veelal niet eens begrepen wordt, waardoor meestentijds weder een gemeente werkman moet worden toegevoegd. Ook wordt door deze voerlieden niets gevoeld voor eene ernstige op vatting van de hun opgedragen taak, omdat zij niet in vasten dienst der gemeente zijn en gewoonlijk een laag loon bij den aannemer verdienen. Het is te be grijpen, dat de uitvoering van den dienst met dergelijke Voerlieden lijden moet, Bijlage A. Ten einde vast te stellen of het werken met gehuurde paarden en gemeente-werklieden als voerlieden, gunstige resultaten oplevert, zijn voor de twee volgende jaren twee gemeente-werklieden als voerman in dienst gesteld bij twee gehuurde paarden. Verzamelen van Faecaliën. a. Wisseltonnenstelsel. Deze dienst werd dit jaar, evenals liet vorige, met 8 tonnendragers, 4 voerlieden met 4 paarden en 8 wisselwagens verricht. De tijd waarin de verwisseling dient plaats te hebben is in de laatste jaren veel over schreden, zoodat ook de geheele middag daarvoor ge bruikt werd. Het door Uwen Raad, in het eind van dit jaar goed gekeurde plan tot aanschaffing van ijzeren tonnen en tonnenwagens, benevens het toevoegen van nog twee werklieden voor het verwisselen, zal den benoodigen tijd daarvoor in het volgende jaar weder terugbrengen tot den voormiddag. Voor het reinigen der tonnen, waaraan de aanleg der waterleiding steeds meer en meer ten goede komt, wordt de meeste zorg gedragen. In 't eind van dit jaar werd het tot nog toe gebruikte Carbolzuur door Creo- line vervangen, wat voor dit doel veel beter geschikt is. Er werden dagelijks gemiddeld 700 tonnen verwisseld. In 7 gemeente gebouwen zijn geplaatst 13 tonnen. 17 scholen 139 w Transporteere 152 tonnen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1905 | | pagina 84