De handel in paarden was redelijk; er werden 7 veulens aangefokt. De gezondheidstoestand was gunstig, ook die van het rundvee. Ziekten kwamen niet noemens waard voor. De handel in rundvee was over het algemeen levendig. Van rasverbetering wordt hier meer werk gemaakt. De vetweiderij gaf goede resultaten. Schapenhandel wordt in deze gemeente niet gedreven. De handel in varkens was gedurende het geheele jaar levendig. De verzending heeft plaats naar Engeland, België en Duitschland. De gezondheidstoestand was gunstig. De bestaande rassoorten worden gekruist met IJorkshire. Bijenteelt bestaat iti deze gemeente niet; het houden van bijen geschiedt voor liefhebberijde handel in honig is van weinig beteekenis, doch de opbrengst van was en honig was goed door den gunstigen zomer. Koop- en huurwaarde van landerijen. De koopwaarde van bouwland bedroeg in deze Gemeente: 3250,voor kleigrond en 2300,— per H.A. voor zandgrond; van weiland: f 3100,voor kleigrond en 2100,per H.A. voor zandgrond. De huur bedroeg: 150,220,voor bouwland (klei.) ioo,— 160,— (zand.) 60,110,weiland (klei.) 60,— 85,— (zand.) Maatschappijen en genootschappe?i ter bevordering van den Landbouw. Er bestaan alhier: 1. Eene afdeeling ZutphenWarnsveld van de Gel der sch- Over ij'sselsche Maatschappij van Landbouw met 222 leden en 1 donateur. De afdeeling werd opgericht den 25 April 1904 en begon met 82 leden. De cursussen in hoefbeslag en de winterlandbouw- cursus hadden evenals ten vorige jare plaats met het gewone rijkssubsidie. Het bestuur der Afd. nam het initiatief tot het houden van een winter-tuinbouwcursuswaarvoor ook door het Rijk subsidie werd verleend. Deze cursus werd gehouden eerst in de Hoven, later in een lokaal der Hoogere Burger School. Lezingen werden gehouden over bemestingsleer, plantenziekten, varkensfokkerij en over de te Utrecht gevestigde Raiffcisenbank (Boerenleenbank.) In Augustus 1905 werd eene door de afdeeling georganiseerde Landbouwtentoonstelling gehouden, en wel in het Coenenspark alhier, welke zeer druk werd bezocht en in alle opzichten succes had. H.M. DE Koningin-Moeder en Prins Hendrik der Nederlanden vereerden die tentoonstelling met Hun bezoek. Het aantal leden der afdeeling bedroeg einde 1905: 251. Bestuursleden zijn de heeren S. A. K. Baron van Nagell, Voorz., M. G. A. Wennips, Seer., F. Laméris, Penningm., J. W. Beijers, H. Aulderink, en J. Rutgers Jzn., Assessoren, 120 121

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1905 | | pagina 62