38 waarden moest gedurende eenige dagen de locomobile in dienst gesteld worden. In de lage weilanden langs den Ouden IJssel en de Voorstondensche beek, met name de Kijfsdijken, welke het vorige jaar voor een groot gedeelte werden droog gelegd, door liet graven van slooten en greppen, werd dit jaar het begonnen werk voltooidde overtollige grond werd over de akkers verspreid, en later stuk geëgd, daarna het land ingezaaid met goede soorten graszoden en ten slotte gewalst. Op dezelfde wijze werd ook gewerkt in de weiden de Lage Ossenwaard en de Tigchelkuilenzoodat ongeveer 20 H.A. op deze wijze werden behandeld. Als bijbemesting werd gebruikt 10.000 K.G. kalk en 20.000 K.G. Thomasphosphaat meel. Met het dagelij ksch opzicht en het uitzetten der slooten enz. werd een voorwerker der Heidemaatschappij belast, onder leiding van den Opzichter der Gemeente- landerijen. De kosten dezer werken hebben ongeveer f 1200, bedragen. De opbrengst van de in het vorige, en ook dit jaar behandelde lage weilanden was zeer goed, zij bedroeg ruim 600,meer dan de voorgaande jaren. Nog werden in den 2den kloot van den Nedersten Muizers- waard, in den Zwartinkhorst en de Ruiterdijksweiden slooten opgegraven en nieuwe greppen gegraven tot betere afwatering der laagten. Op verschillende plaatsen, zooals langs het Boeren land, den lagen Ossenwaard, op de Overmarsch, op de Marschweide en langs het bouwland van Helbergen, 39 werden doornenhagen uitgehakt en ingebonden en de afkomende doorns publiek verkocht. De grenssteenen en palen langs hooiweiden en bouw landen werden nagezien, vernieuwd en hier en daar weer in de goede richting gezel. De land- en uitwegen tusschen de bouwlanden en in de hooiweiden werden gelijk gemaakt, en voor zooveel noodig met steenpuin en koolasch verhard, zoodat die in een goeden toestand verkeerenalleen voor de nieuwe landwegen op Hel bergen waren dit jaar ruim 200 M'. puin en koolasch noodig ter verharding. De opbrengsten aan gewassen op de in het vorige jaar verpachte nieuwe bouwlanden waren, vooral van kool en suikerwortels, uitstekend. Groote verpachtingen van bouw- en weilanden hadden dit jaar niet plaatsalleen de perceelen, die door wan betaling of door opzegging vrij kwamen, werden ver pacht met een opbrengst ongeveer gelijk aan het bedrag der vorige verpachting. Nog zij vermelddat de Rijswaard op Helbergen geheel werd ingedijkt en van eene nieuwen uitwaterings- duikcr voorzien. Met het ophoogen der laagten kon wegens den hoogen waterstand in het najaar niet worden begonnen, maar dit zal naar wij hopen het volgende jaar kunnen geschieden. De volgende grondwerken werden dit jaar nog aan besteed 1. het afgraven van den ouden weg op de Over marsch en het met den afkomenden grond, aanvullen en ophoogen van het zoogenaamde Zandgat, waar-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1905 | | pagina 21