Bijlage F. geene oproeping van sollicitanten te doen, maar de werkzaamheden van hoofd der Bewaarschool aan den Paardenwal tot aan de eerstvolgende zomervacantie op te dragen aan Mej. A. Moriiée, die sinds 17 jaren aan de school is verbonden en in het bezit is van een diploma van Bewaarschoolhouderes. Het verheugt de Commissie hierbij te kunnen voegen, dat Mej. MORHÉE tot nu toe in alle opzichten voor de haar opgedragen taak berekend blijkt te zijn. Verder kwamen er in het personeel de volgende veranderingen Op 1 Maart nam H. Enterman haar ontslag als helpster op de school in de Hoven; in hare plaats werd benoemd J. RENSINK, die tot het einde van 1903 als helpster op de school aan den Paardenwal werk zaam was geweest. Op 1 October werd de helpster A. Hoeven van de school in de Bornhovestraat overgeplaatst naar die aan den Paardenwal en als nieuwe helpster aan eerstge noemde school benoemd J. G. VELTMAN. Eveneens op 1 October nam E. A. SOMMERS haar ontslag als helpster op de school aan den Paardenwal, terwijl L. VAN Zeben in hare plaats werd benoemd. Over den ijver en de geschiktheid van het onder wijzend- en hulppersoneel kan de Commissie over het algemeen hare tevredenheid betuigen. Het onderwijs aan de helpsters werd op dezelfde wijze gegeven als het vorige jaar. Er zijn evenwel twee omstandigheden, die veroorzaken, dat het practisch doel van dit onderwijs, namelijk het verwerven van het diploma van Bewaarschoolhouderes, hoe langer hoe Bijlage F. 3 moeilijker te bereiken valt: in de eerste plaats de gestadige wisseling in het hulppersoneel, waarvan het gevolg is, dat de 13 helpsters, die de lessen volgen, in ontwikkeling zeer veel van elkander verschillen, in de tweede plaats de verzwaring van het examen. Te Rotterdamwaar deze aangelegenheid van Gemeentewege is geregeld, heeft men, in navolging van Leiden, eene splitsing ingevoerd in hulp- en hoofdakte en voor de laatste zijn de eischen van dien aard, dat het onderwijs alhier eene aanmerkelijke uitbreiding zou moeten ondergaan om de helpsters in staat te stellen deze akte te verwerven. Voor de hulpakte werd dit jaar door drie helpsters het examen te Rotterdam afgelegdvan deze slaagde de helpster J. M. VAN ZEBEN. Het aantal kinderenin de verschillende scholen aanwezig, bedroeg op 31 December 1905 Aan den Paardenwal 315 kinderen. (gemiddeld over het geheele jaar 323, waarvan 125 met vrijstelling van schoolgeld.) In de Hoven 128 kinderen. (gemiddeld over het geheele jaar 128, waarvan 44 met vrijstelling van schoolgeld.) In de Bornhovestraat 69 kinderen. (gemiddeld over het geheele jaar 64.) Het subsidie door de Gemeente verleend voor de scholen aan den Paardenwal en in de Hoven bedroeg 4267,63, terwijl van het jaarlijksch subsidie van hoogstens f icoo,voor de school in de Bornhove straat tot een bedrag van 932,37 gebruik gemaakt werd. In het geheel werd dus door de Gemeente voor 2

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1905 | | pagina 139