Bijlage D. ±6 Gebouw. Leermiddelen. Door aankoop van eenige boek- en plaat werken en andere modellen werden de hulp middelen voor het onderwijs in het teekenen weder op bescheiden wijze aangevuld. Over het geheel verkeeren zij in zeer goed bruikbaren staat. De lessen werden gegeven in de lokalen van de Hoogere Burgerschool en in een lokaal van de Kunstnijverheid- vak- en teekenschool, daartoe welwillend door het Bestuur afgestaan. De verlichting met kunstlicht en de verwar ming van de handteekenzaal is veel verbeterd. Was eenige jaren geleden de ruimte in de lokalen nog voldoende om alle leerlingen te kunnen plaatsen, thans is die ruimte wat de teekenlokalen betreft, te klein, veel te klein. Het getal der leerlingen is zóózeer toege nomen en alles wijst er op, dat in de naaste toekomst dit aantal nóg grooter zal worden dat het hoogst noodzakelijk wordt naar meer ruimte voor de teekenzalen om te niet alleen voor de hand- maar ook Algemeene opmerkingen. voor de lijn-teekenzial. Reeds nu wordt voor het handteekenen op Woensdagavond van 6—9 en Vrijdagavond van 8—9 van een deel van de lijnteekenzaal gebruik gemaakt, waar dat onderricht echter niet zóó goed tot zijn recht kan komen als in een daarvoor speciaal ingericht lokaal. In de lijnteekenzaal is de toestand zóó, dat Bijlage D. de leerlingen op kleinere borden moeten werken dan de leeraren wenschelijk achten. Dit moet noodzakelijker wijze leiden tot minder gunstige resultaten, tot grooter in spanning en tijdverlies voor het onderwijzend personeel en tot schade voor de leerlingen. De toestand is nu zóó, dat het met de bestaande ruimte en het aanwezige personeel niet mogelijk is méér leerlingen aan te nemen dan dit jaar is geschied, en men naar alle waarschijnlijkheid weldra voor het feit komt te staan, dat leerlingen die in de termen vallen te worden toegelaten, om bovenge noemde reden moeten worden afgewezen. Dit jaar lieten zich voor de Burger-Avond school en Gemeentelijke Teekenschool te zamen 219 leerlingen inschrijven, terwijl zeker nog 15 h 20 zijn afgewezen, die zich nog meldden, nadat de school reeds was begonnen, waarvan zeker nog 2/3 gedeelte aangenomen had kunnen worden indien er meer ruimte ware geweest. zien 21

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1905 | | pagina 128