Bijlage B. 44 Het filter materiaal bestaat uit respectievelijk -+- o 50 M. rivierzand, o 20 M. fijne grind en 0.30 M. grove grind (ter grootte van een duivenei) waaronder een drainage van Engelsch aarden buizen, wijd 0.15 M. De waterkolom boven het filter materiaal varieert van 0.30 M. in den zomer tot r M. in den winter. De filter snelheid wisselt af van 20 tot So mM. per uur. De bovenste filterlaag wordt des zomers om de 1 a 2 en 's winters om de 3 h 4 weken gezuiverd van plantaardig en ander bezinksel. Jaarlijks worden alle filterbedden 1 of 2 maal geheel ge zuiverd of vernieuwd. Reinwater- Van uit den reinwater-kelder wordt het water rechtstreeks kelder, geperst naar het verzorgingsgebied (de stad), dat ruim 110 H.A. oppervlakte beslaat en waartoe tot ons leedwezen niet behoort het gedeelte „de Hoven." Binnen de stad bevindt zich het hoogreservoir, dat een inhoud heeft van 1S0 ML en door de drukbuis tevens opvoer- of persbuis een druk onderhoudt, varieerende van 24,50 tot 28,50 M. In geval van brand kan de drukhoogte in een afzonderlijke standpijp met 2 overstortingbuizen opge- gevoerd worden tot 37 M. Alles gerekend boven terrein hoogte 9 M. -H N.A.P. Hoogreser- Het hoogreservoir is inwendig geheel gecementeerd en door voir. een afzonderlijke bedekking op voldoende wijze tegen stof en ander vuil beschermd, terwijl 's winters eenige verwarming door gas is aangebracht tegen vorst. Bij ons bezoek zag het water in dit reservoir er kristal helder uit. Buizennet. Het buizennet in de stad is 19000 M. lang en bestaat uit in- en uitwendig geasphalteerde gegoten ijzeren buizen, Bijlage B. 45 terwijl voor hu'sleidingen z.g. compositiebuizen zijn gebruikt. Looden buizen met tinvoering komen niet voor. Loodop- lossing is nimmer geconstateerd. Door een 15tal speciaal daarvoor bestemde kranen kan worden gespuid ter voorkoming van neerslag in dat gedeelte van het buizennet, waarin onvoldoende doorstrooming mocht voorkomen. Daartoe werkt in den zomer de straat- en plant- soenbesproeiïng vooral veel mede; zoo ook de inwerking zijnde fonteinen, de urinoirsbesproeiïng en de doorspoeling van sommige riolen. Voor een en ander werd in 1904 niet minder dan 9000 MA water verbruikt. Alle inrichtingen werden door ons in uitstekende orde bevonden. Afpomping. Bij nader onderzoek bleek ons, dat het in droge zomers meermalen voorkomt, dat het brongebied veel te laag wodt afgepompt en dikwijls zeer langzame afpomping noodzakelijk was. Dit wijst op de hooge noodzakelijkheid van uitbreiding der prise d'au. Ook zal bij toenemend waterverbruik binnen korten tijd tot uitbreiding der pompmachines dienen te worden over gegaan, aangezien de reserve machines nu reeds gedurende een groot deel des jaars medewerken. Waterver- lil 1904 was het waterverbruik als volgt: bruik. Totaal verbruik 204009 M3. Verbruik gerekend over de geheele bevolking (uitgezonderd „de Hoven") d. i. 17141 inwoners was 32,6 Liter per hoofd per etmaal. Het verbruik gerekend over de waterverbruikers d. i. 1941 perceelen a 5 bewoners was 57,6 Liter per hoofd en per etmaal. Het grootste verbruik per etmaal bedroeg op 16 Juli 1904

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1905 | | pagina 110