VERSLAG Ëijlage B. Bijlage VI. 42 bezoek aan de Drinkwaterleiding te Zutphen. Op den 3cn Augustus 1905 werd door eenige leden der commissie een bezoek gebracht aan de Prise d'eau en den Prised eau. watertoren der gemeentelijke drinkwaterleiding alhier. De prise d'eau beslaat een oppervlakte van 1.7 H.A.; de boven- oppervlakle is geheel met gras begroeid, waarop geen be mesting of veebeweiding wordt toegelaten. De samenstelling der bodemlagen is als volgt °-10 M. teelaarde, waarvan de bovenoppervlakte ligt op 7.20 M. -4- N.A.P. 0.50 M. rivierklei vermengd met zand ruim 3 M. fijn zand, vermengd met leem; waar onder waterrijke lagen tot op groote diepte, bestaande uit grof zand vermengd met grind. De gemiddelde grondwaterstand reikt tot 5.30 M. N.A.P. In 1904, een buitengewoon droog jaar, werd de hoogste grondwaterstand waargenomen op 7.15 M. N.A.P. en de laagste op 3.80 M. -t- N.A.P.; deze laatste stand komt over een met o. 10 M. boven de draineerbuizen. Volgens vroegere nauwkeurige waarnemingen is de richting van den grondwaterstroom geheel opwaarts van de in de nabijheid liggende Israëlitische begraafplaats. Bij hoogen rivierstand inundeert het geheele terrein van de prise d'au zoo zelfs dat o. a. in 1896 ruim 1 i/2 M. rivierwater daar boven stond. In dergelijke gevallen wordt dus gefiltreerd rivierwater naar de stad gevoerd. ij lage B. 43 7-lT Verontreiniging door menagewater, afkomstig van de wonin gen van den machinist en den stoker is buitengesloten daar dit water geleid wordt naar een afwateringssloot langs den grindweg. Faecaliën worden op de gewone wijze per ton verwijderd. De wateronttrekking geschiedt door middel van draineer- leidingen ter gezamelijke lengte van 125 M., bestaande uit Engelsch aarden buizen, wijd 0.45 M., gelegd in een krans van schelpen, ter dikte van ongeveer 0.50 M. Deze draineerbuizen liggen op een diepte van ^7 3.70 M. -+- N.A P. overeenkomende met een gemiddelde diepte van 3.50 M. beneden het maaiveld. In de draineerleiding komen voor 4 cementen verzamelputtenwijd 1.00 M., welker bodem 0.80 M. lager ligt dan de drainages. In dezen bodem is 0.60 M. grind, als filterlaag gestort. Een dezer putten is door een hevelleiding met den centralen verzamelput, ter wijdte van 1,5c M., in de onmiddellijke nabijheid van het machinegebouw verbonden; deze put dient tevens als pompput. Het water wordt opgepompt en naar den voorfilter gevoerd, waarin het langs een trapvormige oxydatie-inrichting langzaam afstroomt en waardoor op vol doende wijze ontijzering tot stand komt. Na langzame voor filtratie komt het vervolgens op den 2"" filter en vandaar in den reinwaterkelder, welks inhoud varieert van 280 tot 375 iVR Er zijn 2 voor- en 4 nafiltcrs, te zamen een oppervlakte van 1200 M2. beslaande; de twee voorfilters zijn ieder afzonderlijk bestemd voor 2 stel nafiltcrs. Alle filters zijn onoverdekt, zoodat het water aan de inwerking van het zon licht kan worden blootgesteld.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1905 | | pagina 109