Z\.Z- Bijlage B. hoort zij te geschieden door een deskundige, die het dier zoowel levend als geslacht keurt en bij dit laatste onderzoek alle ingewanden van het dier nauwkeurig inspecteert. Een dergelijke, rationeele keuring is, om verschillende redenen, ook voor Zutphen van het grootste belang. Wordt er over de nadeelige gevolgen, die vleesch en vleeschwaren als voedsel voor den gezondheidstoestand van den mensch kunnen hebben, gesproken, dan denkt men in den regel slechts aan tuberculose, ingewandswormen en trichinose. Er komen evenwel tal van andere ziekten bij het slachtvee voorwelke het vleesch eigenschappen ver- leenen, die oneindig veel gevaarlijker zijn. Herhaaldelijk is er door medici reeds op gewezendat behalve de ernstige vleeschvergiftingenbij den mensch tal van ingewandsaandoeningen voorkomen, die niet met den dood eindigen, zeer waarschijnlijk moeten worden toege schreven aan het gebruik van vleesch afkomstig van zieke dieren. Dat in deze gemeente van elders veel vleesch, afkomstig van zieke dieren, wordt ingevoerd is algemeen bekend. Zelfs in het verslag der vee- en vleeschkeuring der gemeente Arnhem, over het jaar 1900, werd er op gewezen, dat tal van uit nood geslachte dierenwelke aldaar uit vrees voor de te verwachten afkeuring, aan de keuring worden ont trokken, naar Zutphen worden getransporteerd. Een en ander geeft de Gezondheidscommissie aanleiding Uw college te wijzen op de noodzakelijkheid van eene spoe dige tot standkoming eener verordening, regelende de vee- en vleeschkeuring op de meest afdoende wijze. Alhoewel overtuigd van het nut en de wenschelijkheid Bijlage B. der oprichting van abattoirs in het algemeen, meent de Gezondheidscommissie, dat voor Zutphen het geschikte oogenblik daartoe nog niet is gekomen. Wel zal men bij den Rijksontvanger kunnen informeeren hoe groot het aantal runderen en kalveren is, dat jaarlijks in deze gemeente geslacht wordt, maar wat betreft het aantal hier ter stede geslachte varkens en de hoeveelheid jaarlijks ingevoerd rund- en varkensvleesch, verkeert men geheel in het onzekere en kan men dus, zelfs niet bij benadering, het bedrag der keur- en slachtloonen bepalen, waarmee men, om zich voor groote teleurstellingen te vrijwaren, bij de stich tingsplannen van een abattoir, vóór alles rekening zal moe ten houden. Door de tot standkoming ecner doeltreffende verordening, als door de Gezondheidscommissie bedoeld, zal men, zoo niet een afdoende, dan toch een groote verbetering ten bate der volksgezondheid tot stand kunnen brengen en heeft men te gelijkertijd gelegenheid de noodige gegevens te verzamelen voor de oprichting van een abattoir. Het is der commissie bekend, dat Burgemeester en Wet houders eenige jaren geleden bij den Raad een ontwerp verordening regelende den keuringsdienst hebben ingediend, welke verordening evenwel niet tot stand kwam. Mogelijk zal het hierboven aangevoerde Uw college aan leiding geven eene vernieuwde poging in die richting te doen. Namens enz. 40 4i

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1905 | | pagina 108