löt Bijlage B. 30 Een klacht omtrent slecht drinkwater uit de pomp in het Ravenstraatje is ongegrond bevonden. Naar aanleiding van het waarnemen van eenige troebeling in het leidingwater, is door de commissie een bezoek gebracht aan de prise d'eau en aan het hoog reservoir in den Dro- genapstoren (zie het daarvan uitgebracht rapport Bijlage VI.) HOOFDSTUK X. Levens- en genotmiddelen. Gebruiksartikelen, De in 1903 door B. en W. toegezegde verordening op den verkoop van levens- en genotmiddelen kwam in den loop van dit jaar nog niet tot stand. Door twee leden van de commissie is op verzoek van de politie geconstateerd, dat een partij bussen bedorven levens middelen bevatte, waarna de bussen zijn afgekeurd en vernietigd. De Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid heeft de aandacht van de commissie gevestigd op de vervalsching, die zeer dikwijls met meel plaats vindt en verzocht een on derzoek te willen instellen of ook hier ter stede vervalscht meel in den handel gebracht wordt. De vervalsching ge schiedt gewoonlijk met zaagsel. Een van de leden der commissie heeft zich met het on derzoek belast; een rapport dienaangaande is nog niet in gekomen. In de vergadering van 29 Juni is door den voorzitter aan de orde gesteld de vraag of een melkonderzoek voor Zutphen niet nuttig zijn zou. Aan twee leden van de commissie is Bijlage B. 3i opgedragen een schema te ontwerpen van de wijze waarop het wenschelijk mag worden geacht, dat een onderzoek wordt ingesteld omtrent de melkcontróle te Zutphen. In een in de vergadering van 28 September uitgebracht rapport, hebben deze leden geadviseerd het onderzoek te beperken tot 1°. de herkomst der melk. 2°. de dagelijks omgezette hoeveelheid. 30. de artikelen, welke eventueel in hetzelfde lokaal als de melk worden aangetroffen. 40. de wijze van aflevering. 5°. de lokaliteit, alsmede het vaatwerk en de maten, waarin de melk wordt bewaard en afgemeten. 6°. watervoorziening en algemeene zindelijkheid. 70. samenstelling der melk wat betreft: a. soortgelijk gewicht, b. vetgehalte, c. gehalte aan droge stof, d. voor zoover karnemelk betreft alleen gehalte aan droge stof. Over het tijdstip waarop dit onderzoek zal aanvangen is nog niet beslist. Aan den Directeur-Scheikundige van den keuringsdienst van eet- en drinkwaren te Leiden zijn inlichtingen gevraagd betreffende de veroordeeling van een fabrikant alhier wegens verkoop en aflevering van vervalschte en voor de gezondheid schadelijke bessensap. Bericht is ontvangen, dat door de fabriek „De gouden Pisang" alhier was afgeleverd onder den naam bessensap een 2025 °/0 oplossing van aardappelstroop, welke zoet gemaakt met sacharine en gekleurd met een teerkleurstof, bovendien verstijfseld zetmeel bevatte, ten einde de in bessensap voor-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1905 | | pagina 103