Bijlage B. 26 Door den Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid is ver zocht te willen letten op den invoer van lompen uit de haven plaats Leith, zoolang die plaats besmet was verklaard door pest. De besmetverklaring is weer spoedig opgeheven. Ook is door den Hoofdinspecteur verzocht te willen letten op het voorkomen van gevallen van meningitis cerebrospinalis epidemica en mocht zich een geval voordoen, zoo spoedig mogelijk te willen kennis geven. Op verzoek van den Hoofdinspecteur is een onderzoek in gesteld ten einde zoo mogelijk de bron op te sporen van een geval van typhus, dat zich alhier heeft voorgedaan. Kennis is gegeven, dat de bron vermoedelijk in Apeldoorn moest zijn te zoeken, aangezien de patiente alhier dadelijk na aankomst uit Apeldoorn ziek geworden is. Aan den Hoofdinspecteur is opgave gedaan op welke wijze voorzien wordt in de behoefte aan geneesmiddelen in de ver schillende ziekeninrichtingen hier ter stede, terwijl zeer tot haar leedwezen de commissie niet heeft kunnen inzenden een ingevuld formulier-ziekenhuisregister, houdende opgaven van het krankzinnigen-gesticht alhier. Niettegenstaande meer malen daarom is verzocht, zijn de tot invulling van het formulier benoodigde gegevens van den eersten geneesheer niet ontvangen. In het jaar 1905 is van gemeentewege een ontsmetter aan gesteld. Deze heeft te Amsterdam onder leiding van Dr. Ringeling een cursus doorloopen in ontsmettingsmethoden. Reeds meerdere malen is van zijn diensten als ontsmetter gebruik gemaakt; zoowel bij particulieren als op enkele scholen zijn ontsmettingen door hem verricht, Bijlage B. Bovendien is in 1905 gereed gekomen en beschikbaar ge steld een rijtuig uitsluitend bestemd tot het vervoer van lijders aan eene besmettelijke ziekte. Niettegenstaande de aanweziglieid van het rijtuig heeft toch nog vervoer in een gewoon rijtuig van een stalhouder plaats gehad. Het voor het vervoer bestemde rijtuig wordt door den ge meentelijken ontsmetter telkens na gebruik behoorlijk ont smet; of dit met de stalhouders rijtuigen geschiedt valt te betwijfelen, contróle is daarop niet uit te oefenen. Medewerking van Ileeren Medici is in deze zeer gewenscht en onontbeerlijk. HOOFDSTUK VIII. Geneeskundige Armenzorg. Van den Hoofdinspecteur is ontvangen een concept-instruc tie voor vroedvrouwen, ten einde zoo noodig als model te kunnen dienen. HOOFDSTUK IX. Drinkwatervoorziening. Het water der Waterleiding is in den loop van 1905 door een lid der commissie twee malen onderzocht, waarvan de resultaten zijn Onderzoek op 27 Maart 1905. Organische stof 0,0462 gram per Liter of 0,0088 gram kalium permanganaat. Chloor 0,115 gram per Liter of 0,1895 gram. Na Cl. 27

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1905 | | pagina 101