Bijlage B. maken geschrobd, de meubelen wekelijks met water afgeno men en bij het schoonmaken met zeepsop. R. R. bewaarschool. Als bij de R. K meisjesschool. Bewaarschool Hoven. Droog, meubelen droog. Bewaarschool Paardenwal. Alle dagen gestoft, Zaterdags geschrobd, meubelen droog afgenomen, Zaterdags nat. Bewaarschool Bornhovestraat. Dagelijks droog, om de drie weken geschrobd, de banken worden eiken dag afgenomen. Er worden derhalve eenige scholen wekelijks, andere drie maal per jaar, eens of tweemaal per jaar of op ongeregelde tijden geschrobd. Bij het droog vegen wordt op één school van nat zand, op één school van vochtig zaagmeel gebruik gemaakt, op andere scholen wordt water gesprenkeld. Niet genoeg kan er op worden gewezen van hoeveel belang eene nauwkeurige en systematische reiniging der scholen is. Dagelijks moeten de vloeren, na vooraf met nat zaagmeel be strooid te zijn, worden geveegd. Voorkomen moet worden, dat de stof wordt opgejaagd en de lucht verontreinigt met ziekte kiemen, dan bestaat de meeste kans de verspreiding der tuber culose, de volksziekte, welke vooral kinderen aantast, tegen te gaan. In alle scholen worden de muren en plafonds eenmaal per jaar gesausd of gewit. De geverfde muren in de R. K. jon gensschool worden tweemaal per jaar afgestoft en eens per jaar afgewasschen. 2. Schoolmeubelen. A. Bi geen enkel schoollokaal treft men een bepaald systeem schoolbank aan; het komt ons voor, dat in de meeste scholen Bijlage B. de gewijzigde Kunze bank met vast tafelblad als model heeft gediend. Onderscheid in de proportioneele afmetingen van meisjes- en jongensbanken wordt nergens gevonden, terwijl de leuning hoogte in vele scholen het midden houdt tusschen rug- en lendeleuning. Ook de schuinte en breedte der tafelbladen laat in vele scholen zeer veel te wenschen over, zeer tot last en tot licha melijk nadeel der leerlingen. Slechts op enkele scholen worden aan de banken voetlatten aangetroffen, soms op zeer ondoel matige wijze aangebracht (eenvoudig als verbreeding van de voetplank.) Zal een leerling, vooral bij het schrijven, eene goede houding aannemen, dan is het noodzakelijk, dat de eenigszins opgetrokken beenen steun vinden op een voetlat; vooral bij vrouwelijke leerlingen doet zich deze behoefte sterk gevoelen. Naar het oordeel der Commissie mag de schuinte der tafel bladen niet meer dan Dg der breedte bedragen en moeten de bladen minstens 0,34 M. breed zijn. Het hoogte verschil tusschen zitting en voetlad moet zoodanig zijn, dat de beenen gemakkelijk steun vinden. Vooral in de R. K. jongensschool is deze afstand bovenmatig groot. Een goed passende bank is voor den groei en de lichamelijke ontwikkeling van het kind van zeer veel belang; dat hierop te weinig acht geslagen wordt, bleek aan de Commissie; zij vond vele leerlingen zittende in te kleine banken en omge keerd kleine kinderen in banken met in verhouding veel te groote afmetingen. Reeds is er op gewezen, dat in enkele lokalen het licht van rechts invalt, hetgeen door verplaatsing der banken zou zijn te verhelpen, doch ook enkele gevallen doen zich voor, dat SO 31

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1904 | | pagina 99