Bijlage B. In school G zijn ondergrondsche kokers tot aanvoer van versche lucht langs den kachelvvand. Vrij algemeen wordt gebruik gemaakt van de eenvoudige kolomkachel, al of niet van vasten mantel voorzien. Een enkele maal staan deze kachels gloeiend. De afstand van de kachel tot het dichtst bijzittend kind wisselt van c,6 M. in school B/C, D en I tot f,30 a 1,50 M. in school A en F; bij de overige scholen bedraagt de afstand gemiddeld 1 M. Alleen in school G wordt nu en dan waterdamp boven de kachel ontwikkeld. K. Niet onbelangrijk zijn de uitkomsten van het onderzoek be treffende de reinhouding der scholen. In zindelijkheid munt bovenal uit de R. K. meisjes- en de R. K. bewaarschool, overal heerscht daar de grootst mogelijke reinheid, hetgeen op de goede orde en de netheid der leerlin gen blijkbaar van grooten invloed is. Behalve de voetkrabbers buiten wordt daar voor iedere deur een nette vloermat aangetroffen. Ook op de R. K. jongensschool schijnt naar zindelijkheid gestreefd te worden, hetgeen o.a. blijkt uit de kartons, die iedere leerling voor zich heeft ter voorkoming van bemor sing der tafelbladen. Het voetenvegen wordt bevorderd door de aanwezigheid van stofkolken in school A, B/C, D, G, H, I. In school B/C vindt men bovendien een paar vloermatten. Blijkbaar wordt in alle scholen gelet op het verbod tot spuwen op den grond; spuwbakjes met desinfecteerende vloei stoffen zijn negens aanwezig. Merkwaardig loopen de antwoorden uiteen op de vraag; Bijlage B. Hoe worden de lokalen en de meubelen gereinigd? zooals uit het volgende blijkt. School A meestal droog, somtijds geschrobd, meubelen droog afgewreven. School B/C. Eiken dag geveegd en geschrobd zoo dikwijls het hoofd dit verlangt, de meubelen eiken dag vochtig afgenomen. School D. Meestal droog, driemaal per jaar geschrobd, de meubelen met natten doek afgenomen. School E. Alle morgens een beetje nagezien, eens per week flink geveegd, droog, driemaal per jaar een flinke schoonmaak, een lokaal per week geschrobd, meubelen droog afgenomen behalve bij schoonmaak. School F. In de week droog gereinigd, des Zaterdags ge schrobd en gedweild, dc meubelen in de week droog afgeno men, des Zaterdags met natte doeken. School G. lederen dag gestoft en banken afgenomen, gang en vestibule iedere week geschrobd, lokalen dikwijls gedweild en minstens driemaal per jaar geheel geschrobd. School H. Droog, nu en dan met water, meubelen droog. School I. Dagelijks droog, driemaal per jaar geschrobd, de banken worden eiken dag afgenomen, soms nat. Bijzondere School Oudewant. Beurtelings droog en nat, tweemaal per week met water, eveneens de meubelen. Bijzondere School Paardenwal. Geschrobd, meubelen met spons en zeem. R. K. jongensschool. Wekelijks met nat zand geveegd, eens of tweemaal per jaar flink geschrobd, de meubelen wekelijks met water afgenomen. R. K. meisjesschool. Alle weken g.eveegd en bij het schoon- 28 29

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1904 | | pagina 98