Bijlage B. Het onderzoek heeft plaats gehad volgens de op blz. 3842 voorkomende vragenlijst, die door de betrokken schoolhoofden zooveel doenlijk werd ingevuld en bij het plaatselijk onderzoek werd geverifieerd. Het resultaat van het onderzoek komt op het volgende neer: I. Ligging. Van de openbare scholen zijn er 7 gelegen in de stad en 1 in de Hoven; de bijzondere scholen liggen alle in de stad, terwijl van de bewaarscholen er 3 liggen in de stad en 1 in de Hoven. Alle scholen, met uitzondering van school A en D, zijn op zich zelf staand gebouwd, zoodat licht en lucht van alle kanten kunnen toetreden. Voor behoorlijke ophooging en droogleg ging van den ondergrond is blijkbaar overal voldoende gezorgd; over vochtigheid wordt nergens geklaagd. 2- In de omgeving van school E (Polsbroek) en van school F (Hoven) bevinden zich mestvaalten, waarvan niet alleen veel last wordt ondervonden, maar die zeer zeker ook op den hygiënischen toestand van invloed zijn. In school E is de pomp, die het drinkwater levert, geplaatst tegen den muur, grenzende aan het terrein, waarop zich de mestvaalt bevindt. Nabij school I (Tadamasingel) is een paardenstal, die zoo nu en dan ook onder schooltijd wordt uitgemest, waarvan stank binnen de schoollokalen dringt. In de buurt van de bewaarschool (Paardenwal) is een Bijlage B. 25 lompen- en huidenpakhuis, dat vooral des zomers veel stank verspreidt. II. Schoolgebouw. Het grootst aantal lokalen vindt men in school B/C J2, het kleinst aantal in de bijzondere school Oudewant 4. In school E wordt een lokaal gebezigd tot het houden der vrije- en ordeoefeningen. Overbevolking der schoollokalen in den zin der wet op het L. O. komt niet voor. De commissie trof evenwel in de .Bijzondere school, Paardenwal, een lokaal aan, waarin het maximum aantal leerlingen gehuisvest is bij de wet in een lokaal toegelaten; vernomen werd evenwel, dat bij het Bestuur dezer school plannen tot uitbreiding in overweging zijn. De muren der meeste schoollokalen zijn in een matgele of grijze tint gesausd, die der bijzondere scholen aan Oudewant en Paardenwal en de Roomsch Kath. meisjes- en bewaar scholen zijn met witkalk gewit. Alle schoollokalen hebben houten vloeren, met uitzondering van de lokalen in school F (Hoven) waar steenen vloeren worden aangetroffen met houten looppaden vóór den werkwand. De vloeren van de bewaarschool in de Hoven zijn geolied. I11 de meeste scholen bevinden zich de bergplaatsen der kleeren in de vestibule, portalen en gangen. Het trok onze bijzondere aandacht, dat hiervan wordt afge weken in de bewaarschool Paardenwal en de R. K. bewaar school, daar toch worden de kleeren gedeeltelijk opgehangen in een speellokaal; in school A en de R. K. meisjesschool trokken de nauwe gangen, waarin de kleeren waren opge hangen, onze opmerkzaamheid. Aan de verlichting der lokalen en in het bijzonder aan de 24 Het drinkwater uit (leze pomp is sedert onderzocht en afgekeurd en nan It. en W. verzocht die school aan dc waterleiding aan te sluiten. Do aansluiting is thans tot stand gebracht.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1904 | | pagina 96