Bijlage B. 8 voorkoming van veel last en onaangenaamheden de meest mogelijke zorg cn nauwlettend toezicht; wanneer deze ont breken ondervindt het publiek daarvan de onaangename ge volgen. Zorgvuldige reiniging der tonnen, goed sluitende dek sels en snel vervoer zijn zoovele punten waarop gelet moet worden. Om de reiniging beter en gemakkelijker te kunnen bewerk stelligen is op de mestbergplaats de waterleiding aangebracht. Tevens heeft de commissie zich bezig gehouden met de ont smetting der tonnen, waarvoor carbol gebruikt wordt. Daar gelaten de wijze waarop dat middel wordt toegepast, is het op zich zelf geheel ondoelmatig. Ter onderzoek en bestudeering dezer zaak is door twee leden een bezoek gebracht aan de mestbergplaats te Deventer, waarvan in de vergadering van i December verslag is uitge bracht Naar aanleiding daarvan is de Raadscommissie voor de Gemeentereinigingsdienst op de wenschelijkheid gewezen 1°. de houten tonnen door tonnen van ijzer te vervangen. 2". de tonnen op voldoende wijze te reinigen en bij de reiniging in plaats van carbol, creoline te gebruiken. Nadat de ton schoongemaakt is spoele men deze nog eens na, zoowel in- als uitwendig, met een io °/o creoline oplossing en men late in de gereinigde en gespoelde ton een schep (ioo a 200 cM3) 5°/q creoline oplossing doen. 30. de wagens, waarop het vervoer der tonnen plaats heeft en de deksels, waarmede deze worden gesloten, zorgvuldig te reinigen. De voortdurende klachten over de toepassing van het ton nenstelsel hier ter stede doen meer en meer de wenschelijk heid op den voorgrond treden van verbeterde afvoer van Bijlage B. 9 faecaliön. Het verbeterde beerputtenstelsel met pneumatische ontlediging verdient aanbeveling, zooals dat in den laatsten tijd o. a. in Breda, 's Hertogenbosch, Nijmegen, Arnhem, Deventer en Zwolle (de drie laatste gedeeltelijk) en meer plaatsen in ons land is ingevoerd. d. Begraafplaatsen. Hieromtrent zijn geen mededeelingen te doen. HOOFDSTUK IV. Volkshuisvesting. In de vergadering van 29 October 1903 is besloten een woningonderzoek eerst dan te beginnen, wanneer de woning verordening zou zijn vastgesteld, ten einde het onderzoek vol gens vaste beginselen, gegrond op bestaande verordeningen, te kunnen uitvoeren. De datum, waarop deze verordening zou moeten in werking treden, was bij de wet bepaald op 1 Au gustus 1904. In vele gemeenten en ook hier te Zutphen was de veror dening op dien datum niet gereed en is in het jaar 190400k niet gereed gekomen, zoodat in dat jaar door de gezondheids commissie nog geen aanvang is gemaakt met een woning- onderzoek. Er bestaat alle reden te onderstellen, dat die ver ordening binnen korten tijd zal worden vastgesteld en in werking treden, zoodat spoedig met een woningonderzoek kan worden aangevangen. Bij de commissie zijn ingevolge art. 10 der woningwet, bij schrijven van 30 April ingekomen de eerste aangiften, bedoeld bij art. 93 der genoemde wet, van verhuurders van woningen, welke drie of minder ter bewoning bestemde vertrekken be-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1904 | | pagina 88