48 leien van de bedekking van den koepel boven het carillon op den Wijnhuistorenwerd een onderzoek ingesteld naar den toestand van die bedekking, waaruit bleek, dat niet alleen de nog aanwezige leien meerendeels geheel verweerd waren, doch dat de directe oorzaak van het defect was te zoeken in de leinagels, welke tot op naalddikte doorgeroest en niet meer in staat waren de werking van den wind op de leien te weerstaan. Hierbij wordt opgemerkt, dat tegelijk met het verroesten van de nagels eene vergrooting van het nagelgat in de lei plaats heeft, tengevolge van de wrijving van de door den wind inbeweging gebrachte lei. De bedekking is geheel vernieuwd, het ingewaterde en vermolmde houtwerkwaaronder de ojiefvormige hoekkepers, door nieuw vervangen, het lood op de hoek kepers verwisseld en de op de bedekking geheel ont brekende loketten zijn aangebracht. De vernieuwing der hoekkepers had plaats niet alleen omdat zij gedeeltelijk slecht waren, maar ook omdat zij in vroeger tijd waren gemaakt van stukjes 5 bij 8 centimeters hout ter lengte van hoogstens 12 centi meter, zoodat een hoekkeper bestond uit p.m. 10 stukjes, hetgeen eene goede bevestiging van den looden hoek keper belette. De kosten aan het geheel besteed, met verwisseling van oud tegen nieuw lood, hebben bedragen 145, Nieuwstadstoren. Bij gelegenheid van de gedane herstellingen aan Jen Wijnhuistoren, werd gebruik gemaakt van de aanwezige 49 leidekkerschaal tot onderzoek van de bedekking op dert toren der R. C. kerk, waaruit is gebleken, dat de westelijke dakvlakken dringend vernieuwing noodig hebben, en dat hetgeen hierboven is gezegd over den toestand van de leibedekking op den Wijnhuistoren ook van toepassing is op drie vakken der bedekking op den zuid-westelij ken hoek van den Nieuwstadstoren. Sedert het stellen van dit verslag is uit een speciaal onderzoek gebleken, dat meerdere herstellingen aan toren en klokkestoel wenschelijk zijn, waaromtrent een nader rapport wordt ingediend. Gebouwen bestemd voor openbaar onderwijs. Deze zijn de volgende: 1. De bewaarschool op den Paardenwal. 2. De bewaarschool in de Hoven, met woning voor de onderwijzeres. 3. School A aan het Oude Wand. 4. B/C aan de Gasthuisstraat. 5. D in de Waterstraat. 6. E in de Polsbroek. 7. F in de Hoven. 8. G op den Paardenwal, met de daarbij be- hoorende onderwijzerswoning. 9. II aan den Louise-Singel. 10. I aan den Tadamasingel. 11. De Gymnasliekschool aan het Broederenkerkplein. 12. De lokalen voor de Rijksnormaallessen boven de school in de Waterstraat. 13 De Hoogere Burgerschool en de Burgeravond school, met portierswoning in de Waterstraat.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1904 | | pagina 26