daar de opbrengst, wat betreft de zomervruchten, bene den het middelmatige bleef. De schade voor de pachters was echter niet zoo groot, daar door de mindere op brengst de prijzen der groenten enz. veel hooger waren dan andere jaren. De herfst heeft bovendien nog veel vergoed, daar het weer tot laat in het jaar bijzonder gunstig bleef. Het water in den IJssel bleef dezen zomer binnen de oevers, zoodat niet behoefde gedamd te worden langs het lijnpad, en de stoompomp alleen eenige dagen in werking moest worden gebracht om het kwel water van de Lage Waarden uit te pompen. Dat de pachters van de lage weilanden, vooral die langs den ouden IJssel, door den lagen waterstand en den drogen zomer een bijzonder goed jaar hadden, behoeft nauwelijks gezegd te worden. In het belang van die lage landen werd door de Nederl. Heidemaatschappij, langs de Voorstondensche beek, den ouden IJssel en de lloendernesterbeek een waterpassing verricht om het verval van de waterleiding van af den Smeerkamp tot aan de uitmonding bij de Hoendernestersluis te leeren kennen en een plan tot verbeterde afwatering te kunnen maken. Van den lagen waterstand werd partij getrokken om de in de Kijfsdijken en den Mosterdpot aanwezige sloo- ten en greppen te zuiveren en voorzoover noodig nieuwe te graven. Van het begin van September tot einde December werd dit werk voortgezet, waardoor dit geheel complex van weilanden, zijnde circa 30 H.A., op die wijze werd behandeld. De overtollige grond werd over de akkers verspreid en als bijbemesting werd gebruikt 4t 30.000 K.G. Thomasphosphaatmeel en 40.000 K.G. kalk. Met het dagelijksch opzicht en het uitzetten der slooten en greppen werd een voorwerker der Heidemaatschap pij belast, onder leiding van den Opzichter der Ge- meente-landerijen. De kosten dezer werken hebben ruim f 2000, bedragen. Xog werden in den Nedersten Muizerswaard en den lagen Ossenwaard, alsmede in lage weiden op de Marsch, slooten opgegraven voor betere afwatering. Daar door de uitvoering van bovengenoemde werken binnen enkele jaren een hoogere opbrengst verwacht wordt, vleit men zich dat de kosten ruimschoots zullen worden vergoed. Op verschillende plaatsen, zooals langs het Boerenland en langs den lagen Ossenwaard op de Overmarsch en op de Marschweide, werden doornenhagen uitgehakt en ingebonden de afkomende doorns werden publiek verkocht. Voor zooveel noodig werden de grenssteenen en pa len langs hooivveiden en bouwlanden nagezien en ver nieuwd, en de van de plaats geraakte opnieuw in de richting gezet. De land- en uitwegen tusschen de lan derijen en in de hooiweiden werden gelijk gemaakt en voorzoo veel noodig met puin, slakken en koolasch ver hard, zoodat die in een goeden toestand verkeeren. In het voorjaar van 1904 werd in perccelen als bouwland verpacht een gedeelte van de Centauria en van den Hoogen Ossenwaard op de Overmarsch, groot ruim s H.A. voor ruim 500,waarvan vroeger als weiland de opbrengst gemiddeld 45,per H.A. bedroeg. Daar de behoefte aan bouwland steeds groo- 40

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1904 | | pagina 22